BAYRAKTAR: MEMURA YÜZDE 3 VERDİRDİLER, ŞİMDİ ORTADA YOKLAR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yetkili memur konfederasyonunun hükümet ile oturduğu toplu sözleşme masasında memur ve emeklilerini 2020-2021 yılları için yüzde 3 ile yüzde 4 gibi bir zam aralığına mahkum ettiğine dikkat çekerek, “Görüşmeler süresince tekliflerin kabul edilemeyeceğini ifade eden ancak buna karşılık yarım günlük göstermelik grev harici bir şey yapmayan sendika yöneticilerini ortalarda gören var mı? Biz sağlıkçılar olarak göremiyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, geçtiğimiz ay tamamlanan toplu sözleşme görüşmelerinin ardından konfederasyonların içine düştüğü sessizliğe dikkat çekmek için yazılı bir açıklama yaptı. Toplu sözleşme masasında memur ve emeklilerini temsil etmek üzere yetkilendirilen Memur-Sen’in teklifi kabul etmemesi üzerine gidilen Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda teklifin hiç değişmeyerek 2020 için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 olarak çıktığını hatırlatan Bayraktar, memurlara seslenerek şöyle dedi:

“Kamuda bir göreve başlarken sözleşme ile birlikte önünüze konulan sendika sözleşmeleri olduğunu biliyoruz. Formu önünüze getirilen sendikalara üye olmadığınız takdirde işinizi kaybedeceğinizi düşündüğünüzü de biliyoruz. Ancak kadrosu olan, iş güvencesi olan, korkacak Allah’tan başka hiçbir şeyi olmayan memurların neden toplu sözleşme masasında gerçek manasıyla bir duruş sergileyemeyen sendikalarla yan yana durduğunu bilmiyoruz. Çalışanın yanında durmayıp, hükümet otoritesinin yanında duranlardan neden medet bekliyorsunuz bunu anlayamıyoruz? Toplu sözleşme sırasında yarım günlük göstermelik grev yapanlar, göstermelik şekilde yüksek tondan konuşmaya çalışan ancak bir taraftan da siyaseten bağlı olduklarına zarar vermemeye çalışanlar sizin hakkınızı arayabilirler mi? Önümüzdeki toplu sözleşme döneminde de bu oyunun aynısının oynanacağını görmüyor musunuz?”

SENDİKALAR KENDİLERİNİ YARATANLARA HİZMET EDİYOR

Bayraktar, artık birçok sendikanın memurların çıkarlarından çok hükümetin çıkarlarına hizmet ettiğine dikkat çekerek, “Sendikalar bugüne kadar kendisini yaratan sahiplerine hizmet etmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu tür sarı sendikaların ne memura ne de ülkeye bir yararı vardır. Tek bildikleri hükümetin çıkarlarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Memur artık gözünü açmalı ve baskılara boyun eğmemelidir. Bundan sonra aynı şekilde hak kayıplarının yaşanmaması için memurun yapması gereken şey bellidir” dedi.

YÜZDE 40 ENFLASYON YÜZDE 4 ZAM OLMAZ

Türkiye’nin kalkınmasında, ekonomik gelişmesinde memurların payının önemli olduğuna vurgu yapan Bayraktar, “Ekonomik refah dönemlerinde refahtan pay alamayan memurlara bugün krizin faturasının kesilmesi iki yüzlülüktür. Bugün gerçek enflasyon yüzde 40’lara çıkmışken, çarşı pazar fiyatları can yakmaya, elektrik doğalgaz faturaları vatandaşı isyan noktasına getirmişken memura yüzde 4 zam verilmesi ve buna tepki göstermesi gerekenlerin sessizliğe gömülmesi gerçekten mide bulandırıcıdır. Dünyanın hangi ülkesinde yüzde 40 enflasyon çıkarken çalışana yüzde 4 zam verilir. Bu kabul edilemez. Ara zamlarla memurların maaşları iyileştirilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir