BAYRAKTAR: GELECEĞİMİZ İÇİN İNSANCA ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ÜCRET TALEP EDİYORUZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 1 Mayıs dolayısıyla yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının düşük ücretler, ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmaması, zorunlu nöbet dayatması, kreş sorunu, döner sermaye katsayılarındaki adaletsiz dağılım, gelir vergisi adaletsizliği, sözleşmeli personelin kadro sorunu, personel yetersizliği nedeniyle artan iş yükü gibi bin bir sorunla boğuştuğuna dikkat çekti.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada “Geleceğimiz ve çocuklarımız için, insanca çalışma koşulları ve insanca yaşamımıza yetecek ücret talep ediyoruz” dedi.

 

ALANLARA HAKLI TALEPLERİMİZİ DİLLENDİRMEK İÇİN ÇIKACAĞIZ

 

Açıklamasında sağlık çalışanlarının sorunlarına değinen Bayraktar, Kovid-19 ile mücadele sürecinde tüm sağlık çalışanlarının Kovid olduğuna dikkat çekerken, “Bu süreçte birçok arkadaşımız çocuklarına hastalık taşımamak için evine dahi gidemedi. Nice arkadaşımızı bu mücadelede şehit verdik. Salgın tüm sağlık çalışanlarında onarılmaz yaralara sebebiyet verdi. Buna rağmen bizlere pandemide herhangi bir ek ücret verilmedi. Verilmediği gibi sağlık çalışanları sürekli yok sayıldı. Toplu sözleşmelerde bile bağımsız sendikaların hakkını gaspetmek için türlü türlü oyunlar oynandı. Tüm bu sebeplerle biz 1 Mayıs’ta alanlara haklı taleplerimizi dillendirmek için çıkacağız” dedi.

 

SORUNLAR BOYU AŞTI

 

Açıklamasında, sağlık yönetimi ve hükümetten sağlıkçıların yerine getirilmesini istedikleri talepleri de sıralayan Bayraktar, “Süratle 3600-7200 ek gösterge sorunu çözüme kavuşturulmalı. İnsanca yaşayabilecek bir temel ücret tüm sağlık çalışanlarına verilmeli. Zorunlu tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınmalı. Sağlıkçıların tamamına ayrım gözetmeksizin yıpranma hakkı tanınmalı. Sağlıkta şiddet şartsız ve koşulsuz durdurulmalı, sağlıkçıya şiddet uygulayanlar en ağır şekilde cezalandırılmalı. Vergide adalet sağlanmalı, çalışanların daha yılın ilk aylarında gelir vergisi adaletsizliğine maruz kalması önlenmeli. Herkese eşit, nitelikli, ücretsiz sağlık hizmeti verilmeli” dedi.

Bayraktar, “Sorunlar boyu aşmış ve her bir kazanım gün geçtikçe kaybedilirken kimse 1 Mayıs’ta kutlama yapmamızı beklemesin. Sadece sorunlarımızı dile getirmek için alanlarda olacağız” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts