BAYRAKTAR: ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 55 ZAM VERİLİRKEN, MEMUR VE EMEKLİSİNE YÜZDE 25 ZAM KABUL EDİLEMEZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memur ve emeklisine ocakta yüzde 25 zam yapılacağını açıklaması üzerine, “Ne hikmetse yine aylardır yükselen enflasyon memur ve emeklisine zam ayı geldiğinde olağan dışı bir şekilde düşüş göstermiştir. Bu sebeple vergi ve cezalara yüzde 122, asgari ücrete ise yüzde 55 oranında zam yapılan bir dönemde, memur ve emeklisine yüzde 25 maaş artışı yapılacağı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Bu oran asla kabul edilebilir bir oran değildir. Memur maaşları artık asgari ücret seviyesine gerilemiştir. Derhal memur ve emeklisine refah hakkı verilmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonun aralık ayında yüzde 1,18 arttığını ve 2022’nin tamamı için yüzde 64,27 olduğunu ifade ederek, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 2022’nin ikinci altı ayında TÜFE’nin ise yüzde 15,4 olarak hesaplandığını kaydetti.

 

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MAAŞLARI ERİDİ

 

2022 Temmuz ayında toplu sözleşme gereği olarak memur ve emeklilerinin maaşlarına yüzde 7 zam yapıldığını hatırlatan Bayraktar, buna göre, memur maaşlarının geçen altı ayda verilen yüzde 7 zam düşüldüğünde resmi olarak yüzde 8,4 eridiğini belirtti. Böylece memur ve emeklilere ocak ayında yüzde 8,4 enflasyon farkı ortaya çıktığını, memur ve emekli maaşlarına ocak ayında yapılacak yüzde 8 artışla birlikte enflasyon farkı da eklendiğinde yalnızca yüzde 16,4 zam yapılmasının söz konusu olduğunu anlatan Bayraktar, “Bu rakamın elbette ki yetersiz olduğunu bilen ve zam ayında enflasyonun düşmesinin memur ve emeklisine izah edilemeyeceğini görenler yandaş konfederasyonun düzenlediği etkinlikte yaptığı açıklamada sözde refah artışı verdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı programda memur ve emeklisine ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 25 zam verileceğini söylediğini hatırlatan Bayraktar, “Bilindiği üzere asgari ücrete yüzde 55, devletin tahsil edeceği vergi, ceza ve harçlara yüzde 122 zam yapılmıştı. Bunlar düşünüldüğünde bile memura yüzde 25 gibi bir zam açıklanması asla kabul edilmez. Memur maaşları artık asgari ücret seviyesine gerilemiştir. Derhal memur ve emeklisine refah hakkı verilmelidir” dedi.

 

TEPKİNİZİ GÖSTERİN İSTİFA EDİN

 

Memurlara çağrıda bulunan Bayraktar, “Memuru ve emeklisini bu darboğaza sıkıştıranlar, açlık sınırında yaşamaya mahkum edenlerden istifa etmek artık her bir memurun boynunun borcudur. Eğer bugün tepkinizi göstermezseniz bu yandaş sendikalar aldıkları güçle memura açlık sınırını bile aratır hale gelecektir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir