BAYRAKTAR: 26 BİN ECZANENİN ÇOĞU ZOR ŞARTLAR ALTINDA AYAKTA DURUYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 7 gün 24 saat ilaç hizmeti veren 26 bin eczacının çoğunun zor şartlar altında eczanesini ayakta tutmaya çalıştığına dikkat çekerek, eczacılara hak ettiği değerin verilmesini ve ekonomik açıdan nefes aldıracak düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep etti.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, eczacıların bu 25 Eylül’ü de bayram havasında kutlayamadıklarını belirterek, “Ülkemizin dört bir yanında 7 gün 24 saat ilaç hizmeti veren 26 bin eczacının çoğu zor şartlar altında eczanesini ayakta tutmaya çalışıyor. Eczacıların nöbetlerde can güvenliği bulunmuyor. Bu 25 eylülde kamu otoritesinden eczacıların sesini artık duymasını, sağlık zincirinin en önemli halkalarından eczacılara hak ettiği değeri vermesini, ekonomik açıdan nefes aldıracak ve bürokraside boğmak yerine asli görevleri olan ilaç sağlık danışmanlığı hizmetini vermelerine imkan sunacak düzenlemeleri hayata geçirmesini bekliyoruz” dedi.

YARDIMCI ECZACILIK TANIMLAMASI KALDIRILMALI

Eczacılık fakültelerinin sayısının giderek arttığına dikkat çeken Bayraktar, yeni fakülteler açılmaya devam ettikçe sektördeki istihdam durumunun daha da vahim boyutlara ulaştığını anlattı. Bayraktar, “Son 7 yılda eczacılık fakülteleri kontenjanları yüzde 71,7 oranında artırıldı ve 2001 yılında fakülte sayısı 8 iken bugün 49 oldu. Eczacılık fakültelerimizden her yıl 2 bine yakın öğrenci mezun oluyor. Bu da sektördeki istihdam sorununun aşılmaz boyutlara ulaşmasına neden oluyor” dedi.

Bayraktar öte yandan yardımcı eczacılık tanımlamasının da kaldırılması gerektiğini belirtirken, fakültelerden mezun herkesin diplomasını eşit şartlarda kullanması gerektiğini düşündüklerini anlattı. Bayraktar, hastane eczanelerinde görev yapan eczacıların da çalışma koşullarının hala kanun ve yönetmeliklerde belirtilen şekilde olmadığının altını çizerek, “Eczacıların da birer sağlık çalışanı olduğu unutulmaktadır. Sadece eczacılık sektörünün değil, sağlık sektörünün tüm paydaşlarının da bir araya gelerek kamusal alanda çalışan sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzeltilmesi konusunda çalışmalar yapması, mağduriyetlerin giderilmesi adına büyük önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts