BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: YOĞUN STRES VE FAZLA MESAİ İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, aynı gün içerisinde intihar ederek hayatına son veren 3 doktorla ilgili yaptığı açıklamada, “İşleri can kurtarmak olan 3 doktorumuzun kendi canlarına kıymaları sağlık çalışanlarının nasıl yoğun bir stres altında olduğunu gözler önüne sermiştir. Doktorların yakınları da ağır ve yoğun çalışma koşullarına dikkat çekmiştir. Ortalama muayene sayıları tüm Avrupa’dan fazla olan doktorlarımızın bu iş yükünü kaldıracak takati kalmamıştır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada Batman’da Dr. Engin Karakuş, Adana’da Dr. Ece Ceyda Güdemek ve İstanbul’da Tıp Fakültesi öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu’nun yaşamlarına son verdiklerine dikkat çekti. Bir günde yaşanan üç genç doktorun intiharının üzerine eğinilmesi gereken bir durum olduğunu söyleyen Bayraktar, “Özellikle yakınlarının ağır ve yoğun çalışma koşullarına dikkat çektiği göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığı bu intiharları inceleme altına almalıdır”değerlendirmesinde bulundu.

AĞIR İŞ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYORLAR

Sağlık çalışanlarının ağır iş yükü, sonu gelmeyen nöbetler, şiddet ve mobbing gibi sorunlar altında ezildiğine dikkat çeken Bayraktar, “Yoğun iş yükü ve stresin intiharlara dönüştüğü bir tablo karşımızda ve bu durum eğer önlem alınmazsa büyük bir felaketin de habercisidir. Yetkililerin bu konuda acil tedbirler alması gerekmektedir. Biran önce yeterli istihdam sağlanmaz ve sağlık çalışanlarının iş yeri koşulları iyileştirilmezse bu tür olaylarla karşı karşıya kalınması da kaçınılmaz olacaktır. Göz göre göre buna müsaade edilirse, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının vebali bunun sorumlularında olacaktır” şeklinde konuştu.

AŞIRI NÖBETLERE SON VERİLMELİ

Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ile ilgili gerekli iyileştirmelerin yapılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları biran önce düzeltilmeli, iş yükü azaltılmalı ve aşırı nöbetlere son verilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts