BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: TUZU KURU OLANLARDAN HAKEM Mİ OLUR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, bir toplu sözleşme sürecinin daha çeşitli tiyatro gösterileri ile sonlandığına dikkat çekerek, “Sözde hükümetin verdiği teklifi kabul etmeyerek göstermelik tepkilerle süreci Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na götüren Memur-Sen’in memur ve emeklisini ne kadar düşündüğü şimdi belli olacaktır. Kendi maaşı 19 bin lira olan Sayıştay Başkanı 3 bin lira ile evini geçindirmeye çalışan memurdan ve emeklisinden maaş artışını esirgemiştir. Tuzu kuru olanların başında olduğu masadan kime ne fayda gelir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada hükümetin ilk verdiği teklifin revize hali olan 2020 için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 olan zam kararının hiç değişmeden Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda kabul edildiğini ifade etti.

DAĞ FARE DOĞURDU

Bayraktar, yetkili konfederasyon olan Memur-Sen ile hükümet yetkililerinin en başından beri oynadıkları tiyatroda bugün perdenin kapatıldığını ifade ederek, “Hükümetin verdiği komik zam teklifleri karşısında Memur-Sen direniyormuş izlenimi yaratmak için en başından beri memurları aldattı. Göstermelik iş bırakma eylemleri ve basın açıklamaları ile kamuoyu yanıltıldı. Ne Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üzerinde baskı kuracak ne de memurun hakkını adil bir şekilde arayacak bir mücadele yöntemi izlenmedi” dedi.

Son olarak hükümetin verdiği zam teklifini de kabul etmediğini söyleyerek Memur-Sen’in süreci Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşıdığını anımsatan Bayraktar, “Bu kurul daha öncede kendisine gelen memurları yarım puanlık bir artış ile kapısından çevirmişti. Hükümetin tayin ettiği, kamu kesiminin temsilcisinin daha fazla olduğu bir kurumdan memurlar lehine karar çıkmasını beklemek zaten baştan hatadır. Masanın başında oturan Sayıştay Başkanının 19 bin lira maaş aldığı düşünüldüğünde 3 bin liraya evini geçindirmeye çalışan memurun halinden anlaması da zaten beklenemez. Bu nedenle birileri tarafından adil olacağı kamuoyuna pompalanan Hakem Kurulu memurlar nezdinde yine sınıfta kalmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

HALA GEÇ KALINMIŞ DEĞİL

Bayraktar, memurun yüzde 30’lara varan enflasyon karşısında bu komik zam oranı ile en başından enflasyona ezdirileceğini sözlerine ekleyerek, “Tüm memurun ve emeklisinin yanında olan stk’lar ile sendikaları bu tiyatronun son bulması için mücadeleye çağırıyoruz. Bu mücadele ancak emeğin yanında olan gerçek sendikalarca verilebilir. Sahiplerinin sözünden çıkamayan sarı sendikalar ancak ve ancak çalışanlara kaybettirmeye devam edecektir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts