BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: SEÇİM ÖNCESİ UNUTULAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI HATIRLANILMAYI BEKLİYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 1 Kasım milletvekili seçimleri öncesinde gerek parti programlarında gerekse siyasi parti liderlerinin verdikleri vaatlerde sağlık personelinin unutulduğunu ifade ederek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde verdiği yıpranma sözü bugün hala yerine getirilmiş değil. Öte yandan fiyasko ile sonuçlanan lisans tamamlama konusunda da gerekli düzenlemeler yapılmadı. İşin en kötüsü sağlık turizmi adı altında sağlık çalışanları ucuz iş gücü olarak görülmekte ve taşeronlaşma sağlık sektöründe giderek yaygınlaştırılmaktadır. Seçim öncesinde bu sorunları göz ardı edilen sağlık çalışanları seçimlerden sonra hatırlanmayı beklemektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Kasım milletvekili genel seçimleri yaklaşırken ne parti programlarında ne de siyasi parti liderlerinin meydanlarda yaptıkları seçim konuşmalarında sağlıkçıların sorunlarına yer vermediklerini belirtti. Mecliste mevcut 550 milletvekilinin 80’inin sağlık kökenli olduğunu, öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun da yine doktor olduğunu anımsatan Bayraktar, “Tüm bunlara rağmen daha önce sendika olarak sağlık çalışanlarının sorunlarına pek çok kez dikkat çektik ve liderlerin bu sorunların çözümü noktasında ellerini çabuk tutmaları konusunda uyarılarımızı yaptık. Ancak bugün gelinen nokta göstermektedir ki sağlık sisteminin yükünü omuzlayan sağlık çalışanları siyasilerce görmezden gelinmektedir” ifadelerini kullandı.

SÖZLER UNUTULDU

Bayraktar, seçimler öncesinde öğretmenler polisler gibi bazı meslek gruplarına 3600 ek gösterge sözü verilmesine rağmen sağlıkçıların bu gruba dahil edilmediklerine dikkat çekerek, “Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olarak 14 Mayıs 2014 günü katıldığı Ebeler, Hemşireler ve Anneler Günü kapsamında düzenlenen Sağlık Çalışanları Türkiye Buluşması isimli etkinlikte ‘sağlıkçılara müjde’ olarak duyurduğu ve 2014 yıl sonuna kadar çıkarmaya söz verdikleri yıpranma payı bugün hala çıkarılmadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da bu sözü daha önce yinelemiş ve kendisi de 2015 sonuna kadar gerçekleştirme sözü vermiştir. Davutoğlu’nun sözünü unutmamasını istiyoruz” dedi.

TAŞERONLAŞMA GİDEREK YAYGINLAŞTIRILIYOR

Sağlık çalışanlarının en öncelikli sorunlarının başında gelen lisans tamamlama konusunda yapılan düzenlemelerin fiyasko olmaktan öteye geçemediğini belirten Bayraktar, lisans tamamlama sorununa da seçimden sonra acilen el atılması gerektiğini belirtti.

Bayraktar ayrıca sağlık turizmi adı altında sağlıkçılara ucuz iş gücü muamelesi yapıldığını ifade ederek, “Hafta sonu, gecesi gündüzü, bayramı olmadan çalışan sağlık personeli en fazla çalışma saatine zorunlu tutulurken, adeta köleleştirilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi sağlıkta taşeronlaştırma uygulamaları giderek yaygınlaştırılmakta ve sağlık çalışanlarının sosyal güvenceleri ortadan kaldırılmaktadır. 1 Kasım’dan sonra iş başına gelecek hükümetten bu konuya da bir çözüm bulmasını istemekteyiz” dedi.

Bayraktar, seçim öncesinde tüm bu sorunları göz ardı edilen sağlık çalışanlarının seçimlerden sonra hatırlanmayı istediklerini belirtti.

=MsoNormal>Bayraktar, seçim öncesinde tüm bu sorunları göz ardı edilen sağlık çalışanlarının seçimlerden sonra hatırlanmayı istediklerini belirtti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts