BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: SAĞLIKÇIYA ŞİDDET UYGULAYAN TUTUKLU YARGILANSIN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, son dönemde sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarının sayısının giderek artış gösterdiğini ifade ederek, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete karşı sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, “Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanmalı” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılında başlattığı beyaz kod uygulamasıyla şiddetin kayıt altına alınması ve çalışan haklarının korunmasının hedeflendiğini ancak bugüne kadar yapılan çalışmaların yetersiz kaldığını belirtti.

KOMİSYON KARARI UYGULANSIN

Mecliste kurulan Şiddeti Önleme Komisyonu’na önerilen sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması önerisinin komisyonda kabul edilmesine rağmen savcıların bu konuda hassasiyet göstermediğini söyleyen Bayraktar, bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılarak sağlıkçılara şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasının sağlanması gerektiğini ifade etti. 

Hastanelerde güvenlik seviyesinin düşük olduğunu belirten Bayraktar, hastane girişlerine konulacak X-ray cihazlarıyla hastanelere kesici, delici ve yanıcı maddelerin sokulmasının önlenebileceğini ve bunun da bir nebzede olsa şiddetin önlenmesine fayda sunacağını kaydetti. 

SGK HAKLARINDAN YARARLANAMASINLAR

Bayraktar, alınacak tedbirlerin başında sağlık personeline şiddet uygulayan saldırganların SGK haklarından 6 ay boyunca yararlanmaması tedbirinin de olması gerektiğini belirtti. Bu tarz bir saldırıda bulunanların sağlık harcamalarını cebinden ödeyerek cezalandırılması gerektiğini de anlatan Bayraktar, “Bu uygulamanın da şiddete karşı caydırıcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

TEDBİRLER ACİLEN ALINMALI

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma hakkını güvence altına alacak düzenlemeler ile sağlık ortamlarının şiddetten arındırılması için acilen düzenlemeler yapması gerektiğini belirten Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ancak beklentileri karşılamayan “Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyasının hükümet tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bayrakta, “Son bir kaç yılda hem yaşanılan şiddet vakaları hem de terör olayları nedeniyle onlarca arkadaşımız hayatını kaybetmiş ve yine onlarcası da yaralanmıştır. Bu durum artık kabul edilemez bir hal almıştır. Hükümetten öncelikli olarak bu duruma el koymasını ve sağlıkçılara şiddet uygulayanlara verilen cezai yaptırımları artırmasını talep ediyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir