BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: SAĞLIKÇILARIN HAK KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 14 Mart Tıp Bayramı’nı yıllardır sağlıkçıların bayram olarak kutlayamadıklarına dikkat çekerek, bugüne kadar sağlık çalışanlarına vaat edilen sözlerin biran önce tutulması ve büyük hak kayıpları yaratan mevcut düzenlemelerin de acilen önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, sağlık çalışanlarının maaşlarının yetersizliğine de dikkat çekerek, ücretlerin insanca yaşam sürdürebilecek bir seviyeye çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının 14 martları uzun süredir bayram tadında geçiremediklerine vurgu yapan Bayraktar, çalışanların yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin artması, aşırı iş yükü, mobbing, gelir vergisi ve döner sermayeler başta olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle bayrama hasret kaldıklarını belirti.

SAĞLIKÇILAR YILLARDIR UYUTULUYOR

Sağlık çalışanlarının çeşitli vaatlerle yıllardır uyutulmaya çalışıldığını anlatan Bayraktar, “Yıpranma hikayesiyle sağlık çalışanları yıllardır uyutulmaktadır” dedi.

Bir diğer konu da ek ödemelerin emekli olurken emekli aylıklarına dahil edilmemesi meselesi olduğunu söyleyen Bayraktar, “Ek ödeme ve tazminatların maaşlara yansıtılmaması nedeniyle emeklilikte maaşlar yarı yarıya azalmaktadır. Bu nedenle yüzbinlerce memur da emekliliği hak etmesine rağmen maaşlarının yarı oranda azalacağı nedeniyle hala çalışmak zorunda kalmaktadır” dedi. Döner sermaye katsayılarının da yeniden adaletli bir şekilde düzenlenmesi ve ücretlerin insanca yaşam sürdürebilecek bir seviyeye çıkarılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Sözün özü itibariyle sağlık çalışanlarına verilen sözlerin biran önce tutulması, büyük hak kayıpları yaratan mevcut düzenlemelerin de acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

TERÖRLE MÜCADELEYİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ

Türkiye’de modern ve bilimsel ölçekli ilk tıp eğitiminin başladığı 14 Mart tarihinin aynı zamanda milletinin bağımsızlık uğruna yaktığı ateşin ilk kıvılcımının tarihi de olduğunu kaydeden Bayraktar, “Tıbbiyeliler, 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto ederek, milli mücadelemizin öncülüğünü yapmış ve İstiklal savaşımızda önemli bir rol oynamıştır” dedi.

Bu düşünceden itibariyle bugün de ülke içinde ve dışında terörle mücadele eden tüm Mehmetçiğe başarılar dileyen Bayraktar, sendika olarak sonuna kadar terörle mücadeleyi desteklediklerini ifade etti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts