BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YAKASINDAN DÜŞÜN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzasıyla 81 ile “esnek mesai ve idari izin” genelgesi gönderildiğini anımsatarak, buna göre bir kez daha sağlık çalışanlarının izinleri, istifa ve emeklilik başvurularının iptal edildiğini söyledi. Kovid-19 ile mücadele döneminde en fazla yıpranan meslek grubunun sağlıkçılar olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Yapılan bu tür düzenlemelerle sürekli olarak sağlıkçıların hayatını planlaması engelleniyor. Artık sağlıkçıların yakasından düşün” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kanser hastaları ve organ nakli olan sağlık çalışanlarının izin durumlarının yayınlanan genelgeyle üst amirlerinin değerlendirmesine bırakıldığını belirtti. Bayraktar, “Yine süt izni kullanan personelin idari izin kapsamında değil, süt izni hakkı kapsamında izinli olacağı da genelgede belirtildi. Ayrıca kamuda diğer gruplara verilen 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanların idari izinli sayılması ve esnek mesai çalışma saatleri sağlık çalışanları için değiştirilmedi. Bu şekilde başta izinlerin idarenin keyfine bırakılması, sağlık çalışanlarının mağduriyetine sebep olacaktır. Sağlık çalışanları 7-24 kesintisiz çalışan bir meslek grubunu oluşturuyor. Sağlıkçıların bu şekilde tek taraflı yapılan düzenlemelerle mağdur edilmesi ve hayatlarını planlamalarına engel olunması kabul edilemez bir hal almıştır” dedi.

YENİ PERSONEL ALINARAK AÇIK KAPATILABİLİR

Bakanlığın yine Kovid-19 ile mücadele eden sağlıkçıların feryatlarına kulak tıkayarak, sağlıkçıları cezalandırdığını belirten Bayraktar, “Bakanlık yeni personel istihdamı ile yoğunluğu aşarak sağlık çalışanlarının üzerindeki iş yükünü alabilirdi. Ancak gelinen noktada yine sadece sağlıkçılar cezalandırıldı” dedi.

Kanser hastası ve organ nakli hastalarının izinlerinin idari amire bırakılmasını eleştiren Bayraktar, “Bu şekilde keyfi izin yetkisi amirlerin vicdanına bırakılamaz. Çünkü bizler artık herkesin vicdanından şüphe duyar hale geldik” değerlendirmesinde bulundu.

GENELGE GERİ ÇEKİLSİN

Bayraktar, Kovid-19 ile mücadele döneminde şüphesiz en fazla çalışan grubun sağlıkçılar olduğunu belirterek, “Sağlık çalışanları aylardır hayatlarını hastalarının iyileşmesi için riske atmakta ve gözünü kırpmadan bu riski göze almaktadırlar. Ancak gelinen noktada görüyoruz ki yine sağlık çalışanlarının hak ve çıkarları görmezden gelinmekte ve feryatları duyulmamaktadır. Sağlıkçılara bu süreçte döktükleri alın terlerinin, alamadıkları nefesin bedelinin binde biri bile ödenmemiştir. Buna karşın yine sağlıkçılar mağdur edilmek istenmektedir. Sağlık çalışanları bakanlıktan mükâfat değil, hakları olanı talep etmektedirler. Sağlık Bakanlığı’ndan yayımlanan bu genelgeyi derhal geri çekmelerini talep ediyoruz” dedi.  

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts