BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: SAĞLIK ÇALIŞANLARI KİMSENİN UŞAĞI DEĞİLDİR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Sivas’ta Kaymakam’ın hastanede nöbetçi tek doktoru muayene için ayağına çağırması ve doktorun görev yerini terk edemeyeceğini söyleyerek, hastaneye gelerek doktor ve sağlık çalışanları ile tartışmasına tepki göstererek, “Sağlık çalışanları tüm topluma karşı hizmet vermekle mükelleftir. Gerekli şartlarda hastalara evde bakım hizmeti verilirken, hastanede görevli tek doktorun görev yerini terk edemeyeceği ve diğer hastalara da bakmakla mükellef oldukları herkesin takdiridir. Bu nedenle bu Kaymakam’ı kınıyoruz ve sağlık çalışanlarının kimsenin uşağı olmadığını bir kez daha tüm kamuoyuna hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının hak ettikleri manevi değeri göremediklerinin ve hala şiddet mağduru olduklarının önemli bir örneğinin de Sivas’ta yaşandığını anlattı. Sivas’ta bir kaymakamın hastanede görevli tek doktor ve bir sağlık çalışanını refakat etmesi için evde kendisini muayene etmelerini istemesi üzerine yaşanan tartışmaya değinen Bayraktar, “Sivas’ta kaymakamın doktorun görev yerini terk edemeyeceğini söylemesi ve kaymakamı hastaneye gelmesi üzerine ikaz etmesi üzerine yaşanan tartışma oldukça vahimdir. Kaymakam hastaneye gelerek ‘buranın sahibi benim’ şeklinde doktora tepki göstermesi ve sağlık çalışanlarını başka bir bölgeye sürmekle tehdit etmesi asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

KAYMAKAM HAKKINDA GEREKLİ İŞLEM YAPILMALI

Bayraktar, topluma örnek olması gereken kişilerin toplum sağlığı için canla başla hizmet veren sağlık çalışanlarına bu tarz bir muamele uygulamalarının asla devlet adamlığı ile açıklanamayacağı gibi, bir devlet adamına da yakışmadığını söyleyen Bayraktar, “Bu kaymakam hakkında gerekli işlemler yapılarak, bir doktor ya da sağlık çalışanını tehdit etmenin bir karşılığı olduğu kamuoyuna ilan edilmelidir. Her önüne gelen artık sağlık çalışanlarına şiddet uygulamaya ve tehdit etmeye başlamıştır. Sağlıkçılar için meslekleri giderek bir tehdit unsuru haline gelmiştir” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI TEDBİRLERİ ARTIRMALI

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma hakkını güvence altına alacak düzenlemeler ile sağlık ortamlarının şiddetten arındırılması için acilen düzenlemeler yapması gerektiğini belirten Bayraktar, “Acilen sağlık çalışanlarının hayatını güvence altına alacak, onların kamuoyu ve hastalar nezdinde küçük düşmesine yol açacak davranış ve söylemlere muhatap olmasını sonlandıracak tedbirler alınmalı” dedi.

Bayraktar, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ve mobingin biran öne sonlandırılmasını istedi.

  

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts