BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MAAŞLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, enflasyon rakamının açıklanması ile birlikte memur ve emeklisinin yüzde 5.6 enflasyon farkı almaya hak kazandığını ifade ederek, böylece en düşük memur maaşının 2 bin 893 lira, en düşük emekli memur maaşının ise bin 978 lira olduğunu kaydetti. Memur ve emeklilerinin yüksek enflasyon nedeniyle sürekli olarak mağdur edildiğini kaydeden Bayraktar, maaşların çok düşük olduğunu ifade etti. Bayraktar, memurların her geçen ay maaşlarında yaşadığı kan kaybının artık tahammül edilemez boyutlara ulaştığını ifade ederek, “Memur ve memur emeklilerinin maaşları iyileştirilmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, açıklanan enflasyon oranları ile zamlı memur ve emekli maaşlarının belli olduğunu belirtti. Aralık ayı enflasyon rakamlarına enflasyonun Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 0,69 artış gösterdiğini söyleyen Bayraktar, “2017 yılı enflasyonu 11,92 olarak gerçekleşti. Açıklanan aralık ayı enflasyonuyla memur, memur emeklisi, işçi emeklisi herkes yüzde 5.69 zam almış olacak” diye konuştu.

EN DÜŞÜK MEMUR AYLIĞI 2 BİN 893 LİRA

Bayraktar açıklanan enflasyon oranı neticesinde, en düşük memur maaşının 2 bin 893 lira, en düşük emekli memur maaşının bin 978 lira, en düşük SSK emekli aylığı bin 570 liraya, en düşük esnaf Bağ-Kur emekli aylığının ise bin 405 liraya yükseldiğini söyledi. Ayrıca, 4’ün 1’i derecedeki bir uzman doktorun maaşının 6 bin 64, üniversite mezunu hemşirenin ise maaşının 3 bin 814 liraya yükseldiğini ifade eden Bayraktar, 2017 yılının kamu ve sağlık çalışanları açısından büyük hüsranlarla sonuçlandığını söyledi. 

2017 yılının malum sendikanın attığı imzalarla kamu çalışanlarına zehir edildiğini belirten Bayraktar, enflasyonun yüzde 12 çıktığı, Türkiye’nin yüzde 11 büyüdüğü bir ekonomik tabloda memurun payına 2017’de yalnızca yüzde 7 zam düştüğünü ifade etti. Bayraktar, memur maaşının, gerçekleşen enflasyon karşısında adeta yok olduğunu belirtti. 2018 ve 2019 için atılan imza ile de memurun hak ettiği karşılığı alamayacağını kaydeden Bayraktar, “Yüzde 0.5 artışa evet diyerek memurun ekonomisini yerle bir edenlere umarız ki kamu çalışanları 2018’de gerekli dersi verecektir. Kamu çalışanları gereğini yapmazlarsa 2018’de onları yeni felaketlerin bekleyeceğini akıllarından çıkarmamalıdırlar” dedi.

MAAŞLAR İYİLEŞTİRİLMELİ

Bayraktar, artık birçok sendikanın memurların çıkarlarından çok hükümetin çıkarlarına hizmet ettiğine dikkat çekerek, “Sendikalar bugüne kadar kendisini yaratan sahiplerine hizmet etmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu tür sarı sendikaların ne memura ne de ülkeye bir hayrı vardır. Tek bildikleri hükümetin çıkarlarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Memur artık gözünü açmalı ve baskılara boyun eğmemelidir. Bundan sonra aynı şekilde hak kayıplarının yaşanmaması için memurun yapması gereken şey bellidir” dedi. Memurun enflasyon farkından kaynaklı maaş kaybının her dönem biraz daha büyüdüğüne dikkati çeken Bayraktar, “Memurların her geçen ay maaşlarında yaşadığı kan kaybı artık tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Memur ve memur emeklilerinin maaşları iyileştirilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts