BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: KAMUDA YÜZDE 38 OLAN KADIN ÇALIŞAN SAYISI ARTIRILMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, kamuda çalışan 3 milyon 100 bin memurun yalnızca yüzde 37.8’inin kadınlardan oluştuğunu ifade ederek, kadın-erkek fırsat eşitliğini sağlanması için bu oranın daha da artırılması gerektiğini belirtti. Bayraktar, “Bir toplumun ve ailenin çağdaş ve insanca yaşam sürebilmesi için nasıl ki kadınlara ihtiyacı varsa aynı şekilde çalışma yaşamında da kadınlara ihtiyaç vardır. Temennimiz kadınlara iş yaşamında daha fazla yer verilmesidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin kadın istihdamı noktasında giderek iyi bir noktaya geldiğini ancak bunun henüz yetersiz olduğunu anlatan Bayraktar, kadın yönetici oranında da Türkiye’nin çok geri sıralarda kaldığını ifade etti. Kadınların kamu kurumları ve özel sektörde yönetici pozisyonunda yeteri kadar yer bulamadıklarına dikkat çeken Bayraktar, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “İş Dünyasında Kadınlar ve Yönetim” başlıklı raporuna göre, kadın yönetici sıralamasında Türkiye’nin 128 ülke arasında 95. sırada yer alarak bu sıralamada sınıfta kaldığına vurgu yaptı.

KADIN YÖNETİCİ ORANI YÜZDE 12

Söz konusu raporda nüfusu az olan Jamaika, Kolombiya ve Santa Lucia gibi ülkelerin yüzde 52-59 arasındaki kadın yönetici oranlarıyla ilk üç sırayı paylaştığına dikkat çeken Bayraktar, “Türkiye’de özel sektör ve kamuda her düzeydeki yöneticiler arasında kadınların oranı yüzde 12.2 seviyesinde. Özel sektördeki kadın yönetici sayısı ise kamu kurumlarına oranla daha fazla. Kamu kurumlarının tepesinde yüzde 98 oranında erkek yöneticiler bulunuyor” dedi.

KAMUDA ÇALIŞAN KADINLARIN ORANI YÜZDE 38

Türkiye’de kamuda görev yapanların cinsiyet dağılımına bakıldığında ise nüfusları erkeklerle eşit olan kadınların erkeklerden çok daha az sayıda istihdam edildiklerini belirten Bayraktar, “Kamuda görev yapan toplam 3 milyon 99 bin 969 kişinin yalnızca 1 milyon 171 bin 816’sı kadınlardan oluşurken, 1 milyon 928 bin 153 erkek kamuda görev alıyor. Kamuda görev yapan kadınların oranı yüzde 37.8’de kalırken bu oran erkeklerde yüzde 62.2 olarak görülüyor” ifadelerini kullandı.

POZİTİF AYRIMCILIK HAYATA GEÇMELİ

Bayraktar, yıllardır uygulamaya geçirilen politikalar ve takınılan tavırlarla “kadının yeri evidir” algısının oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekerek, kadınların istihdam açısından dezavantajlı hale getirilmesi anlamında özel çaba harcandığını ifade etti. Bayraktar, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık söylemlerinin lafta kalmayıp hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Bir toplumun ve ailenin çağdaş ve insanca yaşam sürebilmesi için nasıl ki kadınlara ihtiyacı varsa aynı şekilde çalışma yaşamında da kadınlara ihtiyaç vardır. Daha çağdaş yarınlar için kadınların iş hayatında fazlaca yer edinmesini savunduğumuzu bir kez daha ifade ederek, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts