BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: İŞÇİLER MASADA KAYBETTİ, AYNI OYUN MEMURLAR İÇİN SAHNEDE

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasında geçen diyaloğun kara bir leke olarak tarihe geçeceğini ifade ederek, “Kamu işçileri için tarihinde ilk kez enflasyon oranları altında bir zam kararına imza atılırken, bir konfederasyon başkanı ile bakan arasında yaşanan diyalog kara bir leke olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır. Kamu işçilerinin maaş artışlarının belirlenirken hükümet ile yetkili konfederasyon arasında yaşanan tiyatronun bir benzeri şimdi memurlar için yaşanacaktır. Tüm memurlar olarak artık bu oyunu bozmak için birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Bakan Zehra Zümrüt Selçuk arasında mikrofonun kapalı olduğunun düşünülmesinden kaynaklı basına yansıyan ifadeleri değerlendirdi. Türk-İş Başkanının önündeki mikrofonları kapattığını sanarak, Bakan Selçuk’un kulağına eğilerek, “Uzasa işi karıştıracaktık, en azından kapattık böyle” dediğini anımsatan Bayraktar, “Başkan bey ardından yaptığı açıklamada aslında öyle demek istediğini savunsa da ne dediği ortadadır. Ne kapatılmıştır, tarihinde ilk kez enflasyon oranı altında imzalanan bir sözleşmemi bu şekilde kapatılmıştır. Yıllarca işçi ve memurlar bu şekilde hükümet ile kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmalar ile mağdur edilmiştir. Artık buna dur deme zamanı gelmişte geçmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

AYNI OYUN MASADA!

Hükümet ve memur sendikalarının ise 15 ağustosta 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında üçüncü kez toplandığını ifade eden Bayraktar, “3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği görüşmeler sürmektedir. Hükümet ise zam teklifini 16 Ağustos’ta masaya getireceği gibi sonrasında tarafların zam pazarlığı için geriye sadece 4 gün kalacak. 20 ağustosta müzakereler sonuçlanacak” dedi.

Hükümet ile yetkili memur konfederasyonu arasındaki pazarlığın da yine kapalı kapılar ardında sürdüğünü, istenilen zam oranlarının bile gerçek enflasyonun yakınından dahi geçmediğini ifade eden Bayraktar, “Memur-Sen’in taban aylığa seyyanen 200 lira zam, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl için yüzde 6+6 artış zam talebi bile gerçek enflasyonun yakınından dahi geçmemektedir. Şimdi ise sözde süren toplu sözleşme görüşmeleri ile pazarlık yapılacaktır. Her hâlükârda Memur-Sen’in taleplerinin altında bir zam kararına imza atılacaktır. Artık bu tür oyunlar son bulmalı ve tüm memurlar sürece dahil edilerek, zam görüşmeleri açık ve şeffaf şekilde yapılmalıdır” dedi.

Bayraktar son olarak toplu sözleşme görüşmelerinin ise iki yıllığına değil, birer yıllığına yapılması gerektiğini yineledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts