BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: HÜKÜMET KAŞIKLA VERDİ, KEPÇEYLE GERİ ALDI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yılın ilk 4 ayında memur maaşlarında enflasyondan kaynaklı yüzde 2.71’lik bir kayıp yaşandığını, bununla birlikte yüzde 20’lik vergi dilimine giren yüzbinlerce memurun maaşında büyük bir erime olduğunu ifade etti. Ocak ayında yüzde 3’lük zamla memur maaşlarında ortalama 90 lira artış olduğunu ancak, son yaşanan enflasyon kaybı ile memurun 170 lira zarara uğradığını söyleyen Bayraktar, “Hükümet bir taraftan 90 lira verirken, diğer taraftan memurun cebinden 170 lira geri almıştır. Yani kaşıkla verilip kepçeyle memurlar zarara uğratılmıştır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan nisan ayı tüketici enflasyonu oranlarını (TÜFE) değerlendirdi. Memur maaşlarının 170 lirasının enflasyon karşısında eridiğini anlatan Bayraktar, memurlar, mühendisler, doktorların ardından hemşireler, öğretmenler ve uzmanların maaş kaybına enflasyonun yanısıra yüzde 20’lik vergi kaybının da eklendiğini kaydetti.

170 LİRA ENFLASYONA GİTTİ

Bayraktar, TÜFE’deki artışın yılın ilk 4 ayında yüzde 5.71’e ulaştığını böylece ocak ayında yüzde 3 artışla, 90 lira zam alan ve maaşı 2 bin 912 liradan 3 bin liraya çıkan bir memurun maaşının enflasyon nedeniyle şubattan itibaren erimeye başladığını ifade ederek, “Nisan enflasyonuyla birlikte ortalama bir memur maaşından 170 lira kaybetmiş oldu. Oysa ocakta yalnızca 90 lira zam almıştı. Memur 4 ayda 80lira kaybetmiş oldu. Yani hükümet kaşıkla verdiğini kepçeyle geri aldı” dedi.

YÜZDE 20’LİK VERGİ DİLİMİNE GİRİLDİ

Sözleşmeliler, mühendisler, doktorlar, Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) personelinin mart ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden; matrahın 13 bin lira olduğu yüzde 20’lik vergi dilimine girdiklerini söyleyen Bayraktar, “Bu nedenle de ödedikleri vergi 216 lira 65 kuruş artmış oldu. Bu aydan itibaren de vergiye tabi maaşı 2 bin 600 lira olan tüm memurlar, hemşireler, doktorlar, uzmanlar gibi, yüzde 20’lik dilime girecekleri için 130 lira ilave gelir vergisi ödeyecekler” ifadelerini kullandı.

6 AYLIK ENFLASYON FARKI VERİLECEK

Yaklaşık 5 milyon memur ve memur emeklisinin maaşının şubat ayı enflasyonuyla birlikte erimeye başladığını ifade eden Bayraktar, TÜFE’deki artışın mayıs ve haziranda da sürmesi halinde memur ve emeklisinin temmuz ayında yüzde 4’lük toplu sözleşme zammının yanısıra enflasyon farkı da alacaklarını belirtti. Ocak ayında yapılan zam oranı yüzde 3 olduğundan, enflasyon farkının 6 aylık TÜFE’ye göre verileceğini ve yılın 4 ayında farkın yüzde 2.71’e ulaştığını kaydeden Bayraktar, “Memurların her geçen ay maaşlarında yaşadığı kan kaybı artık tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Memur ve memur emeklilerinin maaşları iyileştirilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts