BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: GERÇEK BAYRAM İÇİN YIPRANMA SÖZÜ TUTULMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, hükümetin 3 yıl önce söz vermesine rağmen hala hayata geçirmediği yıpranma sözünün 14 Mart Tıp Bayramı’nda yerine getirilmesini istedi. Başkan Bayraktar, “Sağlıkçıya 3 yıl önce müjde diye sunulan ancak geçen sürede bir türlü verilmeyen yıpranma payı yeniden müjde diye sunulmamalı ve sağlıkçıların hakkı teslim edilmelidir. Baştan söyleyelim boş laflara karnımız tok. Artık müjde değil icraat bekliyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, 14 Mart’ın artık bayram olarak değil sağlıkçıların hak arama mücadelesi verdiği bir tarih olarak anılması gerektiğini söyledi.

TERÖR CANIMIZDAN CAN ALDI

Bayraktar, özellikle son birkaç yıldır terör örgütüne yönelik Doğu ve Güneydoğu’da süren operasyonlarda terör örgütünün saldırısına maruz kalarak 5 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini onlarca sağlıkçının da teröristlerce darp edildiğini anımsatarak, “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da bize bayram yok. Daha önce hasta yakınlarının şiddetine maruz kalarak çok sayıda sağlıkçı yaşamını yitirmişti ancak bu kez terör canımızdan can aldı. Canını hiçe sayarak vatandaşa hizmet ulaştıran sağlıkçıları unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Bayraktar, bu vesileyle bir kez daha sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve terör olaylarını lanetlerken, hükümeti bu konularda etkin çözümler üretmeye davet etti.

MÜJDELERE KARNIMIZ TOK

Bayraktar, öte yandan hükümet yetkilerinin katıldıkları her programda sağlıkçılara müjde diye sunduğu ancak 3 yıldır yerine getirilmeyen yıpranma hakkına da değindi. Sağlıkçıların artık müjde değil icraat beklediğini ifade eden Bayraktar, “Sağlıkçıya 3 yıl önce müjde diye sunulan ancak geçen sürede bir türlü verilmeyen yıpranma payı yeniden müjde diye sunulacaksa baştan söyleyelim boş laflara karnımız tok” dedi. Bayraktar, hükümetin 2014 yıl sonuna kadar çıkarmaya söz verdiği yıpranma payının artık geciktirilmeden çıkarılmasını istedi.

DÖNER SERMAYE MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Bayraktar, sağlıkçılarla ilgili önemli bir diğer konunun da döner sermayelerle ilgili olduğunu ifade etti. Hükümete yakınlığıyla bilinen sağlık sendikasının toplu sözleşme döneminde sağlık çalışanlarına “döner sermayeden alınacak payın artırılacağına” yönelik müjde verdiğini anımsatan Bayraktar, “Şimdi ise performans uygulaması nedeniyle sağlıkçılar döner sermayeden sadaka olarak tabir edilecek paylar almaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın örnek gösterdiği birçok hastanede dağıtılan döner sermaye miktarları fiyaskoya dönüştü. En çok döner sermaye dağıtılan ay olarak bilinen şubat ayında sabit ödemenin üstüne 370 lira döner sermaye alan asistan doktorlar başta olmak üzere tüm sağlıkçılar isyan noktasına geldi. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nı bu ay dağıtılacak performanslar konusunda uyarmak istiyoruz” dedi.

Sağlıkçıların aldatılmasına artık son verilmesi gerektiğini söyleyen Bayraktar, performansa dayalı döner sermaye uygulamasının haksız ve adaletsiz bir sistem olduğunu bir kez daha ifade etti.

EK GÖSTERGELER ARTIRILMALI

Sağlık çalışanlarının son dönemde terör olaylarında verdiği şehitlerle bile ne kadar zor bir görev yürüttüklerinin ortada olduğunu söyleyen Bayraktar, ancak buna rağmen öğretmen ve polisler gibi bazı meslek gruplarına tanınan 3600 ek göstergenin sağlıkçılara tanınmadığını ve bu durumun mağduriyetleri daha da artırdığını söyledi. Bayraktar, “Ek gösterge konusunda sağlık personelinin yanında olmayan bakanımızı ‘tıp bayramı!’ gelirken performans yönetmeliğinde yanımızda olmasını bekliyoruz” dedi.

SAĞLIKÇILAR AĞIR İŞ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR

Bayraktar açıklamasında sağlık çalışanlarının, ağır iş yükü ve nöbetler dolayısıyla tükenmişlik sendromu yaşadıklarını, emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek, “Hemşireler, laborantlar, röntgen teknisyenleri, teknik hizmetler, memurlar ve hizmetli personel bu haksız ve adaletsiz döner sermaye uygulamasından hakkını alamamakta ve ağır iş yükü altında ezilmektedir” dedi.

İş yükünün azaltılması için yeni personel alımlarının hızla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, ayrıca tüm sağlık çalışanları için sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının da oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Bayraktar, ancak sayılan tüm bu sorunların çözüme kavuşturulması halinde belki o zaman 14 Mart’ın sağlıkçılar açısından bir anlam ifade edebileceğini belirtti. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts