BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN GENEL SEKRETERİ TİRYAKİ: ENGELLİLER 3 YILDIR İSTİHDAM AYIBI İLE KARŞI KARŞIYA

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Sekreteri Feyzullah Tiryaki, 2019 ve 2020 yılları içerisinde kamuya hiçbir engelli atamasının yapılmadığına dikkat çekerek, 2021’de ise yalnızca bin 961 kişinin istihdam edildiğini kaydetti. Tiryaki, “Engellilerin son 3 yıldır yaşadığı bu istihdam ayıbı çözüme kavuşturulmalıdır. 2022 yılı engelli kamu görevlilerinin iş başı yaptığı bir yıl olarak kayıtlara geçmeli. Bu nedenle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Sekreteri Feyzullah Tiryaki, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada kamudaki engelli personel atamalarının yetersizliğine vurgu yaptı. Tiryaki, önceki yıllara nazaran son 3 yıldır kamuda engelli istihdamının neredeyse yok denecek kadar azaldığına dikkat çekerek, “2019 ve 2020 yılları içerisinde kamuya herhangi bir atama yapılmazken, 2021’de ise yalnızca bin 961 kişi istihdam edildi. Kovid-19 pandemisi istihdama bahane edilmemelidir. Engellilerin de herkes kadar çalışma hakkı olduğu ve bu hakkın kendilerine biran önce verilmesi gerektiği unutulmamalıdır” dedi.

KANUNDAN KAYNAKLI YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLMELİ

Tiryaki, kamu kurum ve kuruluşlarının kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemelerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, engellilere bir engelin de kamudaki bu gibi zihniyetlerden dolayı çıkarıldığının altını çizdi. Tiryaki, aynı durumun özel sektörde de geçerli olduğunu, işyerlerinde de engellilerin istihdam edilmediğini ifade ederek, “Kamuda engelli personel istihdam fazlası verilmesi özel sektöre de örnek olacaktır. Bu nedenle kamudaki istihdam oranlarının artırılmasını talep ediyoruz. Böylece engelliler için bir engel ortadan kalmış olacaktır” dedi. Tiryaki, tüm engelli vatandaşların Engelliler Günü’nü kutlayarak, “Bizler bu sorunun çözümü noktasında ilgili mercilere her türlü girişimde bulunacağız. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek her vatandaşın görevidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts