BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: SAĞLIK BAKANLIĞI HER GEÇEN GÜN İŞ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Ankara Şehir Hastanesi’nde görevli asistan doktor Rümeysa Berin Şen’in 36 saatlik uykusuz nöbetin ardından trafik kazası geçirerek yaşamını yitirmesi sonrası yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının ağır çalışma koşullarına dikkat çekti. Bayraktar, “Halk sağlığı için hizmet veren sağlık çalışanlarının uykusuz ve aralıksız mesai yapması kabul edilemez. Sağlık Bakanlığı her geçen gün iş yükünü artırıyor. Sağlık çalışanları artık tükendi” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Ankara Şehir Hastanesi’nde görevli asistan doktor Rümeysa Berin Şen’in geçtiğimiz günlerde hastanedeki nöbetinin ardından evine giderken kullandığı araçta trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Genç doktorun hayatına mal olan kazanın asistan hekimlerin maruz kaldığı yoğun iş yükü ve 36 saat uykusuz nöbetlerin ağır sonuçlarını bir kez daha acı bir şekilde gözler önüne serdiğine dikkat çeken Bayraktar, “Sağlık hizmetleri 24 saat kesintisiz yürütülmeye çalışılırken, yeterli personel olmaması sebebiyle asistan hekimler 36 saat çalıştırılmaktadır. Yoğun iş yüküne maruz kalan asistan hekimler, çoğu zaman biyolojik ihtiyaçlarını bile ertelemek zorunda kalmaktadır. Eğitiminin bir parçası olarak hizmet veren, aslında yalnızca öğrenmekle sorumlu olan asistan hekimler, hizmet veren yeterli sayıda uzman hekim olmaması sebebiyle uzun ve kesintisiz çalışma saatlerine maruz kalmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

BU DURUMUN VİCDANİ VE İNSANİ HİÇ BİR YANI YOK

Nöbetten çıkan bir sağlık çalışanının nöbet sonrası uykusuz bir şekilde poliklinik yapmasının, hatta ameliyata girmesinin sadece sağlık çalışanı açısından değil halk sağlığı açısından da birçok olumsuz yanı bulunduğunu belirten Bayraktar, “Bu sorun verilen sağlık hizmetinin kalitesini de düşüren, nitelikli sağlık hizmeti sunma ve alma koşullarını da ortadan kaldıran bir durumdur. Vicdani ve insani hiçbir yanı olmayan; kimi zaman asistan hekimlerin canına mal olan 36 saate varan nöbet sistemine ve ağır iş yüküne derhal son verilmelidir. Personel açığı bir an önce kapatılmalı ve sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ivedilikle iyileştirilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir