BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN ENGELLİLER İÇİN SOSYALLEŞME GÜNÜ TALEP ETTİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, kamu ve özel sektörde görev yapan engelli çalışanlar için bir gün sosyalleşme izni verilmesini ve kurumlar aracılığıyla sosyal aktivitelerin düzenlenmesini istedi. Bayraktar, gerek belediye hizmetlerinin gerekse diğer yaşam alanlarının engelliler için hala büyük bir engel oluşturduğuna dikkat çekerek, “Bu sorunun aşılması ve çalışan ya da çalışmayan engellilerin ortaklaşa bir şeyler yapabilmeleri için daha çok sosyal olabilecekleri ortamlar yaratılması ve kendilerine zaman ayırabilmeleri teşvik edilmelidir. Bunun için haftada bir gün sosyalleşme günü olarak engellilere ayrılmalıdır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, engelli vatandaşların yaşam alanlarının iyileştirilmesi için çalışmaların yetersiz olduğunun altını çizerek, sosyal hakların düzenlenmesi ve korunması, engellilerin toplum hayatı içinde var olabilmeleri, ekonomik ve sosyal kazanımlarla yaşam kalitelerinin yükseltilebilmesi için yapılan çalışmalarda; devlet ve özel sektör yanında sivil toplum kuruluşlarının da etkin rol alması gerektiğini ifade etti.

ENGELLERİ HEP BİRLİKTE KALDIRMALIYIZ

Bayraktar, özellikle çalışan engellilerin her gün işe gitmek için kullanmak zorunda oldukları servislerden, çalışma ortamlarına kadar birçok konuda sorunlar yaşadıklarını belirterek, söz konusu sorunların ise yıllardır bir türlü çözülemediğini dile getirdi. Belediyelerin engelliler için daha yaşanabilir ortamlar yaratması için Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde gerçekleştirmekle yükümlü olduğu düzenlemelerin de bu çerçevede hala yerine getirilmediğinin altını çizen Bayraktar, “Çalışan engelliler işe gitmek ve çalışabilmek için bin bir zorlukla karşılaşırken, çalışmayan engelli vatandaşlarımız ise yaşam alanlarının kendilerine göre düzenlenmemiş olması nedeniyle eve hapsolmaktadır. Bu nedenle hep birlikte el ele vererek dünyayı engelli kardeşlerimiz için daha yaşanılabilir bir hale dönüştürmeliyiz” ifadelerini kullandı.

YAŞAM KALİTESİ ARTIRILMALI

Engelli bireylerin toplumsal yaşamın her alanında yer alabilmeleri ve öncelikli olarak evlerinden çıkabilmeleri için binalar, kaldırımlar, yaya geçitleri, duraklar, otoparklar gibi yaşam alanlarının ve toplu taşıma sistemleri ile diğer kentsel hizmetleri güvenli ve bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kullanabilmelerinin önemli olduğunu kaydeden Bayraktar, toplumsal ve kültürel engellerin önlenerek engelli erişilebilirliğinin sağlanmasına yönelik tüm çalışmalarda, kamu ve özel tüm kurumlar ile belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

ENGELLİLER İÇİN SOSYALLEŞME GÜNÜ GETİRİLSİN

Sosyal devlet olmanın gereğinin yalnızca kurumlara engelli kontenjanı açarak onları işe yerleştirmek olmadığını ifade eden Bayraktar, “Kaldı ki bu konuda da devlet sınıfta kalmış kamu kurum ve kuruluşlarının kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmedikleri görülmüştür. Kamuda açık bulunan engelli kontenjanları ne yazık ki defalarca kamuoyu gündemine taşımamıza rağmen hala doldurulmamıştır” dedi.

Sosyal devlet olmanın bir diğer gereğinin de engelliler gibi özel durumları bulunan vatandaşları için sosyal imkanlar yaratmak olduğunu ifade eden Bayraktar, “Bu nedenle çalışan ya da çalışmayan engellilerin ortaklaşa bir şeyler yapabilmeleri için daha çok sosyal olabilecekleri ortamlar yaratılması ve kendilerine zaman ayırabilmeleri teşvik edilmelidir. Bunun için haftada bir gün sosyalleşme günü olarak engellilere ayrılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts