BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: ÜNİVERSİTE HASTANESİ ÇALIŞANLARININ EK ÖDEMELERİNİ VERİN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 6 Eylülde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek ödeme kararından üniversite hastanelerinde çalışan sağlıkçıların yararlanamadığına dikkat çekerek, “Edindiğimiz bilgiye göre YÖK Yürütme Kurulu, üniversite hastanelerinde çalışanlar için 9 eylülde toplanarak gerekli mevzuat değişikliğini yapmıştır. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı değişikliğe henüz onay vermemiştir. Biran önce mevzuat değişikliği yapılarak üniversite hastaneleri çalışanlarının da ek ödemeden yararlandırılmasını bekliyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama sonrasında Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan personele yönelik 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren 3 ay ek ödeme yapılmasına ilişkin kararın 6 Eylülde Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlattı. Bu kararın sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan personeli ilgilendirdiğini, üniversite hastanesinde görevli sağlıkçıları ilgilendirmediğini belirten Bayraktar, bunun için Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) mevzuat değişikliğine gitmesi gerektiğini ifade etti.

YÖK İLE TEMASA GEÇİLDİ

Bayraktar, konu hakkında ne gibi bir çalışma yapıldığını öğrenmek için YÖK ile temasa geçildiğini ve yapılan çalışma hakkında bilgi alındığını belirterek şunları kaydetti:

“YÖK ile yaptığımız görüşme neticesinde YÖK Yürütme Kurulu’nun 9 eylül tarihinde toplandığını ve bu konudaki mevzuat değişikliğini birinci gündem olarak ele alıp, kurulda onayladıklarını öğrendik. Ancak bundan sonraki sürecin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na geçtiğini, bakanlığın yapacağı incelemeler sonrasında değişikliğin uygun bulunması halinde kabul edileceğini bizlere ilettiler.”

SAĞLIKÇILARIN OYALANMASI KABUL EDİLEMEZ

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlardaki görevli sağlıkçıların aksine düzenleme ile üniversite hastanesi çalışanlarının mağdur edildiğini anlatan Bayraktar, “Sağlıkçılar canları pahasına görevlerinde en ufak bir zafiyet göstermeksizin, dinlenmeden duraksamadan çalışırken, sağlıkçılara yapılan bu muamele asla kabul edilemez. Derhal üniversite hastanelerinde çalışan sağlıkçılarında ek ödemeden faydalanabilmeleri için gerekli mevzuat onaylanarak yürürlüğe girmelidir. En azından sağlıkçılara bu dönemde bugün git yarın gel mantığı ile yaklaşılmamalı, verdikleri emeğin karşılığını anında alabilmeliler” dedi.

Bayraktar, mevzuat değişikliğinin yapılarak ağustos ve eylül aylarındaki ek ödeme hak edişlerinin çalışanların hesabına yatırılmasını, ekim ayında da yine gecikmeksizin ek ödemenin hesaplara aktarılmasını talep ettiklerini belirtti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts