BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SAĞLIKTA ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN SORUNLAR BİRİKTİ DAĞ OLDU

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlıkta çözülmeyi bekleyen sorunların devasa boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, “Acilen kamu çalışanlarının yaşadığı ekonomik sıkıntıların çözümü için refah payı ve ek zam uygulaması hayata geçirilmelidir. Enflasyonun üzerinde ücret artışı tesis edilmeli, vergide adalet sağlanmalı ve kamu çalışanlarının ekonomik haklarını iyileştirici adımlar bir an önce atılmalıdır. Sağlıkta çözülmeyi bekleyen sorunlar birikti dağ oldu. Geçici çözümlerle büyük bir meslek grubu oyalanmaktadır. Derhal bu sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır” dedi. 

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının çözüme kavuşturulmasını beklediği sorunlara dikkat çekti. 3600 ek göstergede kapsam dışı bırakılan tüm kamu çalışanlarının mağduriyetlerini giderilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, “Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak bu sorun çözüme kavuşturulmalıdır. Kamu şefleri,  genel idari hizmetler ve teknik hizmetler sınıfında görev alan tüm çalışanlar için TBMM ve Çalışma Bakanlığı nezdinde çalışmalar titizlikle yapılmalıdır” dedi.

 

KADRO HERKES İÇİN HAKTIR

 

Kamuda halen uygulanmaya devam eden sözleşmeli çalışma modellerininde sağlık çalışanlarının kanayan yarası olduğuna vurgu yapan Bayraktar, 35 farklı istihdam modeli ile kamuda çalışma barışının bozulduğunu belirtti. Bayraktar, “Kadro herkes için haktır.  Sözleşmeli istihdam modelleri nedeniyle yaşanan tüm mağduriyetlerin sonlanması için tüm çalışanlar kadroya alınmalıdır” dedi. Bayraktar, “Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları ile vekil ebe hemşirelerde kadroya alınmalıdır. Ayrıca hizmetli arkadaşlarımız, yıllardır bekledikleri ve hak ettikleri memurluk kadrosuna kavuşturulmalıdırlar” değerlendirmesinde bulundu.

 

PROMOSYON ADALETSİZLİĞİ GİDERİLMELİ

 

Kamu çalışanları için geçmiş yıllarda verilen promosyon ücretlerinin ekonomik gelişmeler ve yeni anlaşmalar değerlendirildiğinde çok küçük meblağlarda kaldığının altını çizen Bayraktar, “Son dönemde bazı il sağlık müdürlüklerince yapılan anlaşmalar sağlık çalışanlarının ne kadar yüksek promosyonlar alabildiğini göstermektedir. Ancak bazı bölgelerde mevcut promosyon anlaşmaları halen güncellenmemektedir. Her ilde promosyon anlaşmaları revize edilerek sağlıkçılara hak ettikleri promosyonlar verilmelidir” dedi.

 

TABAN VE TEŞVİK ÖDEMELERİ REVİZE EDİLMELİ

 

Sağlık Bakanlığı ve kamu üniversitelerine bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm sağlık çalışanları için taban ve teşvik ödemelerinin hayata geçirildiğini ifade eden Bayraktar, “Ancak bu düzenleme Eczacı, Psikolog, Diyetisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknikerleri ve Teknisyenlerimiz, Genel İdari, Teknik ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan tüm kamu çalışanlarımızın beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalmıştır.  Adil ve hakkaniyetli bir ödeme için taban ve teşvik ek ödemeleri mutlaka revize edilmelidir” dedi.

Adli Tıp Kurumu çalışanları içinde makul ve adaletli bir taban ve teşvik ek ödemesi içeren ek ödeme yönetmeliğinin yeniden düzenlenerek hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Hudut Sahilleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Tıbbı Cihaz ve İlaç Kurumu (hekim ve eczacılar dışındaki personel) çalışanlarının ve araştırmacıların ek ödeme maruz kaldıkları haksızlıklar giderilmeli, 1. basamak ve 112 çalışanlarının teşvik ödemelerde yaşadıkları mağduriyetlerde bir an önce çözülmelidir” diye konuştu.

 

SAĞLIKTA ŞİDDET SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ

 

Bayraktar, sağlıkta şiddetin çözülmesi gereken en acil mesele olduğunu belirterek, “Bağımsız Sağlık-Sen olarak uzun bir süredir dile getirdiğimiz sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan olarak ilan edilmesi, şiddet uygulayanlara kamu sağlık hizmetlerinin acil haller dışında belirli bir süre için ücretli olması, tutuklu yargılamanın sosyal medya baskısı olmadan istisnasız olarak uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts