BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SAĞLIKÇILARIN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI VERİN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, koronavirüs salgını ile mücadelede yüksek risk grubunda olan tek topluluğun sağlıkçılar olduğuna dikkat çekerek, “İzinleri iptal edilen, kendi sağlıklarını ve riskleri hiçe sayan, gece gündüz demeden çalışan, çocuklarını, yüreklerini arkalarında bırakarak hastalara hizmet etmek için koşan sağlık emekçilerinin, bu emeklerinin karşılığı kendilerine verilmelidir. Yoğun iş saatleri nedeniyle yıpranan sağlık çalışanlarının motivasyonu için sağlıkçılara bir maaş ikramiye verilmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de de her geçen gün etkinliğini artıran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede etkin rol oynayan ve yoğun risk altında çalışan sağlıkçıların durumuna dikkat çekti.

SAĞLIKÇILAR HASTAYKEN BİLE İŞE GELMEK ZORUNDA

Bayraktar, sağlık çalışanlarının görevlerinin gereği olarak sağlık hizmeti sunmak için fedakarca sağlık hizmeti sunmaya devam ettiklerini belirterek, “Ancak sağlık çalışanlarının da insan oldukları unutulmamalıdır. İnsanların büyük bir çoğunluğunun panik halinde olduğu, hapşıran, öksüren birini görünce kaçtığı bir ortamda sağlık çalışanları hastanelerde her şeye rağmen soğukkanlılıkla kalıp hastalara hizmet vermeye devam ediyor. Bu durum sağlıkçıların ne kadar kutsal bir görev icra ettiklerini bir kez daha göstermiştir” dedi.

Koronavirüs ile ilgili önlemlerin tüm ülke geneline yayılması ve bu nedenle hijyen ve dezenfektan ürünlerinde ihtiyaç duyulanın altında sağlıkçılara malzeme ayrıldığını ifade eden Bayraktar, “Sağlıkçılar moral ve motivasyon açısından oldukça zor günlerden geçerken, buna bir de kendi yaşadıkları sağlık sorunları eklenmektedir. Sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesi nedeniyle hastayken bile işe gelmek zorunda kalıyor, raporları iptal ediliyor. Aldıkları maaşı kendi hijyenlerini sağlayıcı ürünlere ve ilaçlara vermek zorunda kalıyorlar. Çünkü sağlıkçılar bugünlerde ancak ilaçlarla ayakta kalabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

SAĞLIKÇILARA İKRAMİYE VERİLMELİ

Bayraktar, sağlıkçıların tüm bu görevleri yerine getirirken elbette öncelikli olarak halk sağlığını düşündüklerini aldıkları ücretleri düşünmediklerini bildiklerini ifade ederken, “Ancak biz sağlık çalışanlarının haklarını gözetmekle yükümlü bir sendika olduğumuz için, fedakar sağlık çalışanlarının dile getiremediği mağduriyetlerini ifade etmekle sorumluyuz. Bugünlerde yüksek risk grubunda olan tek topluluğun sağlıkçılar oldukları herkesin malumudur” değerlendirmesinde bulundu.

Sendika olarak sağlıkçılar için taleplerini de açıklayan Bayraktar, “Sağlıkçıların döner sermaye sabit ek ödemleri, her ay yüzde 50 artırımlı ödenmeli. Özellikle aile sağlığı çalışanlarının, hasta potansiyeli düşeceğinden performans kayıpları karşılanmalı. İzinleri iptal edilen tüm sağlık çalışanları bu süreçte döner sermaye vergisinden muaf tutulmalı. Vaka ile bire bir mücadele eden sağlık çalışanlarına bir maaş ikramiye ödenmeli. İdari izinleri iptal edilen sağlık çalışanlarının yıllık izinlerine 2020 yılı için 10 gün ilave edilmeli” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts