BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlık çalışanlarının maaşlarının yanı sıra döner sermaye ödemelerinin de vergilendirilmesi nedeniyle fazla vergi ödediklerini ve diğer kamu çalışanlarından daha önce yüzde 20’lik vergi dilimine takıldıklarını belirterek, “Sağlık çalışanlarının vergi yükü hafifletilmelidir. Bir an önce vergi dilimine geçme sınırı yükseltilerek memurlar bu cendereden kurtarılmalıdır” dedi.
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının döner sermaye ödemelerinin de vergiye tabi olduğunu anlatarak, “Bu nedenle maaş ve döner sermaye ödemesinin toplamı vergiye tabi olduğu için daha erken gelir vergisi üst dilimine giriyorlar. Yani 5 veya 6’ncı ayda memurlar yüzde 20’lik vergi dilimine takılıyorlar. Yüzdelik vergi dilimine geçme sınırının yükseltilmesi halinde memurlar maaşlarındaki yüksek vergi kesintilerinden kurtarılacaktır” ifadelerini kullandı.

DEVLETİN BORÇ YÜKÜNÜ MEMURLAR OMUZLUYOR

Kamuda çalışan memurların devletin borç yükünü omuzlarında taşıdığını ifade eden Bayraktar, “Buna karşılık serbest meslek icra edenler çeşitli yollarla daha az kazanç göstererek az vergi ödüyor. Vergi affı getirilerek haksızlığa neden olunuyor. Bu adaletsizliktir. Kamu da çalışanlarla, serbest meslek icra edenlerin vergi ödemelerinde hakkaniyet yok” dedi.
2018’in ilk ayında gelir vergisinin alt dilimi olan yüzde 15 ile başlayan sağlık çalışanlarının, mayıs ayı itibariyle kazançları 14 bin 880 lirayı geçtiği için yüzde 20’lik vergi diliminden vergi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Bayraktar, “Böylece memurların yıllık toplam gelirlerinde azalma meydana geliyor. Hâlbuki devlet, ocak ayından itibaren iğneden ipliğe zam yaptı. Dolardaki artış nedeniyle her şeye zam geldi. Çalışanların aldıkları zamlar eridi. Bir de yüzde 20 ve yüzde 25’lik vergi dilimine takılmaları nedeniyle daha fazla vergi ödeyecek olmaları maaşlarındaki azalmayı artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

MEMURLAR ZORUNLU İHTİYAÇLARINI DAHİ KARŞILAYAMIYOR

Vergi toplamanın en kolay yolunun kaynaktan kesilen vergiler olduğunu anlatan Bayraktar, “Kamuda çalışanlar üzerindeki vergi yükü iyice artıyor. Gelir vergisi oranlarını yıllık kazanç miktarı belirliyor. Bu nedenle kazanç dilimleri artırılmıyor. Bundan en çok zararı ise çalışanlar görüyor ve vergi yükü yüzünden kazançları düşerken, zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyorlar. Düşük maaşlı memurlar, ödedikleri yüksek vergi yüzünden sıkıntı yaşıyor. Devletin fazla vergi toplamak düşüncesi kamuda çalışanlar üzerinde yoğunlaşmamalı, serbest meslek icra edenlerin kaçırdığı verginin peşine düşülmeli ve kamu çalışanlarını rahatlatıcı bir vergi sistemi getirilmelidir. Ayrıca vergi affından kesinlikle vazgeçilmeli, vergisini zamanında ödemeyenler mükafatlandırılmamalıdır” dedi.

AZ KAZANANDAN ÇOK VERGİ ALINIYOR

Sosyal hukuk devleti ilkesinin gereği olarak düşük maaşlı kamu çalışanlarından daha az vergi alınması gerektiğini belirten Bayraktar, “Ancak ülkemizde devlet bunun tersini yapıyor. Az kazanandan çok vergi alarak adaletsizliğe yol açarken, çok kazanandan az vergi almak suretiyle haksız zenginleşmeye ve adaletsiz gelir dağılımına neden oluyor. Devlet kaşıkla verip, kepçeyle alıyor. Dolayısıyla kamu çalışanları mağdur ediliyor. Vergi dilimi arttıkça daha fazla vergi ödeyen kamu çalışanlarının ödedikleri fazla vergi kadar maaşlarında azalma meydana geliyor. Kamu çalışanlarına yapılan zamlar eridi. Enflasyon yerinde saymıyor. Ancak memur maaşları yerinde sayıyor ve her geçen gün eriyor. Adil vergi sistemiyle kamu çalışanları bu yükün altından kurtarılmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts