BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: MEMURUN ALIM GÜCÜ DÜŞMÜŞ, EMEKLİ İSE AÇLIĞA MAHKUM EDİLMİŞTİR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memur maaşlarına müjde olarak duyurulan artışların alım gücünü artırmaktan çok uzak olduğunu ifade ederek, “Sefalet oranlı toplu sözleşme zamları ile manipülasyonlu enflasyon rakamları karşısında ara zam formülüyle ücretler toparlanmaya çalışılsa da ülkede yaşanan hiper enflasyon ortamında alınan ücretlerin alım gücünü artırmaktan çok uzakta olduğu görülmektedir. Ayrıca yapılan ilave ücret artışları kamu çalışanlarının taban aylığına yansımadığı için emekliliğine yansımayacak bir artıştır. Öte yandan emeklilere reva görülen yüzde 25’lik artış ise emeklileri açlığa mahkum etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, temmuz ayından geçerli olmak üzere memur ve emeklilerine yapılan ücret artışlarını değerlendirdi.  

 

ARTIŞLAR EMEKLİLİĞE YANSIMAYACAK

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre haziran enflasyonunun yılın ilk yarısında yüzde 33, son bir yılda ise yüzde 80,5 oranında arttığına dikkat çeken Bayraktar, “Yapılan araştırmalara göre haziran ayında 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı 32 bin liraya, açlık sınırı ise 12 bin liraya yükselmiştir. Açıklanan 22 bin liralık en düşük memur maaşı ise yoksulluk sınırının çok altındadır.

Hele ki yeni formülün geçmişte olduğu gibi maaş hesaplama katsayılarını arttırma değil benzeri çok az olan ‘ilave ödeme’ şeklinde tasarlanması ise mağduriyetleri daha da artırmıştır. Bu ilave oyunu kamu çalışanlarının taban aylığına yansımadığı için emekliliğine yansımayacak bir artıştır. Üstelik önümüzdeki dönemlerde maaşlara yapılacak zamlarda bu artış gör ardı edilerek yapılacaktır. 7. Dönem Toplu Sözleşme zamlarında hangi oranlar verilirse verilsin şimdiden enflasyon altında kalacağı kesindir. Kamu çalışanı bu yolla kandırılmıştır. Böylece her memura 8 bin 77 TL ilave ödeme yapılacak ancak şimdiden artan vergiler karşısında bu tutarlar gün ve gün eriyecektir” dedi.

 

EMEKLİ OLAMAMA SORUNU BÜYÜYECEK

 

Memurların emekli olamamasının en önemli sebeplerinden olan düşük emekli aylıklarının yeni ilave oyunu ile daha da katmerli artacağını ifade eden Bayraktar, “En düşük kabul edilen memur maaşının çıkarıldığı 22 bin TL’nin aynı memur emekli olunca otomatik olarak 8 bin TL’sinin hatta daha fazlasının düşmesi anlamına gelmektedir. İş böyle olunca bağlanacak emekli maaşları da açlık sınırında kalacaktır. Yapılan bu yeni düzenleme memura emekliliği hayal hale getirecektir” dedi.

Asgari ücret 2003’te 226 lirayken emekli taban aylığının 332 lira olduğunu anlatan Bayraktar,

“Emekli taban aylığı, asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı. Bugün itibarıyla emekli taban aylığı, asgari ücretten yüzde 148 düşük kaldı. SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5,23, memur emeklisine ise yüzde 7,45 refah payı veriliyor. Emekliler maaşlarına hizmet yılı ve prime dayalı, hakkaniyetli bir artış beklerken yüzde 25 zam yapılmasıyla hayal kırıklığına uğradı. Hem emeklilere yapılan yüzde 25’lik artış gözden geçirilmeli, hem de memura ilave verilen zamlar taban aylığa yansıtılmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts