BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: MEMURLAR BUÇUK ZAMLARA MAHKUM EDİLMİŞTİR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, nisan ayından bu yana bir üst vergi dilimine geçen memurların yaşadığı hak ve gelir kaybına karşı olarak, yalnızca yüzde 1.75 oranında enflasyon farkı alacağının açıklandığını belirterek, “Ne yazık ki memurlar kapalı kapılar ardından imzalanan toplu sözleşmelerle buçuk zamlara mahkum edilmiştir. İğneden ipliğe her şeye zam gelen, vatandaşın cebinin yandığı böylesi bir dönemde yüzde 1.75 oranındaki enflasyon farkı inandırıcılıktan da insanlıktan da uzaktır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamları ile beraber memur ve emeklilerinin alacağı enflasyon farkının da netleştiğine dikkat çeken Bayraktar, “Memur ve emeklileri yılın ikinci yarısında yüzde 4 zammın yanında, yüzde 1,75’te enflasyon farkı alacak. Kovid-19 salgını nedeniyle iğneden ipliğe zam gelen, eve ufak bir market, pazar alışverişi bile yaparken 40 kez düşünülen, vatandaşın cebindeki enflasyonun yüzde 30-40’larla ölçüldüğü bu zor günlerden geçilirken açıklanan bu yüzde 1.75’lik fark, yalnızca memur ve emeklisiyle alay etmekten öteye gitmemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

VERGİ DİLİMİ NEDENİYLE MAAŞLAR GERİLEDİ

Bayraktar, birçok memurun nisan ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçtiği için maaşında ciddi kayıplar yaşadığını belirterek, “Hükümetin şuan zam diye duyurduğu yüzde 4 ve yüzde 1.75’lik enflasyon farkı memurun cebinden zaten 2 ay öncesinden fazlasıyla alınmaya başlamıştı. Memurlar yıllardır oynanan çeşitli oyunlarla mağdur edilmekte ve maaşları bir arpa boyu ilerleyememektedir. Şu an maaşlarına yansıyacağı söylenen zam oranı da yine gelir vergisi dilimi nedeniyle fazlasıyla cebinden çıkacaktır. Rakamlarla oynamakta cambaz olan ve rakamları istediği gibi okuyan hükümet yetkililerine tek söyleyeceğimiz şey insanların yaşamı matematiksel hesapların çok daha üzerindedir. Buçuk zamları nasıl ki kendinize ve çevrenizdeki eşinize dostunuza reva görmüyorsanız, bu ülkenin bel kemiğini oluşturan memura, yıllarca devlete hizmet etmiş memur emeklilerine de reva göremezsiniz” dedi.

İNSANCA ZAM TALEBİ

Bayraktar, memur ve emeklilerinin yıllardır yaşadığı sosyal, mali ve özlük hakların onarılması için daha adil davranılması gerektiğini belirterek, “Memur ve emeklilerine daha insanca yaşam sürecekleri bir zam yapılmalıdır” dedi.

Bayraktar, Kovid-19 ile en ön safta mücadele eden sağlıkçıların haklarının da gözardı edildiğini vurgulayarak, 3600 ek gösterge, ek ödemeler gibi pek çok sorunun hala çözüm beklediğini belirtti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir