BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: MEMUR MAAŞI İLK 3 AYDA 81 LİRA KAYBA UĞRADI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre Mart ayı tüketici enflasyonunun (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,99, Aralık ayına göre ise yüzde 2,77 oranında arttığını belirterek, memura verilen zammın enflasyonla geri eridiğine dikkat çekti. Ocak ayında 2018 yılının ilk altı ayı için memurlara yüzde 5,69 zam yapıldığını ifade eden Bayraktar, “Ocakta en düşük memur aylığında 157 liraya tekabül edecek şekilde artış yapılırken, son açıklanan enflasyon rakamları ile bu rakamın 81 lirasının eridiği görülmektedir. Bu soruna kalıcı çözüm için memur maaşlarına ciddi bir iyileştirme yapılmalıdır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklanan enflasyon rakamı ile birlikte 2017 yılı enflasyon farkıyla beraber memur maaşlarına Ocak ayında yapılan yüzde 5,69 oranındaki artışın yarısının geri alındığını belirten Bayraktar, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Mart ayı tüketici enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,99, Aralık ayına göre ise yüzde 2,77 oranında artmıştır. Böylece memur ve emeklilerine 2018 Ocak ayında bir önceki 6 aylık dilimdeki enflasyon farkıyla birlikte yapılan yüzde 5, 69 oranındaki artışın yarısı şimdiden erimiştir” dedi.

81 LİRA KAYIP VAR

Açıklanan enflasyon rakamlarının memur maaşlarına yansıtıldığında maaşlarda ciddi bir kaybın olduğunun görüleceğini belirten Bayraktar, hizmetli kadrosundaki bir memurun ocak başında aldığı 157 liralık artışın 81 lirasının enflasyon karşısında şimdiden eridiğini kaydetti.

Bayraktar, aynı şekilde 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Ocak ayı artışının 168 lira iken Mart ayı enflasyon kaybının 86 lira, 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Ocak ayı artışının 188 lira iken mart ayı kaybının 97 lira, 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Ocak ayı artışının 264 lira iken Mart ayı kaybının 136 lira olduğunu belirten Bayraktar, “12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Ocak ayı artışı 183 lira iken Mart ayı kaybı 94 lira, 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin aylığında Ocak ayı artışı 279 lira iken Mart ayı kaybı 144 lira olmuştur” dedi.

2017 KAYIP YIL OLDU, 2018 OLMASIN

Hükümetin memurların özellikle 2017 yılında yaşadıkları ekonomik hak kayıplarının üzerine dikkatle eğilmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Bu yıl memurlara düşük zam verildiği gibi, ek ders ücretleri, nöbet ücretleri, ek ödemeler, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı ve fazla mesai ücretlerinde de ciddi bir düzenleme yapılmamıştır. 2017 memurlar için kayıp bir yıl olurken, 2018 yılının da aynı şekilde olmaması için önlemler alınmalıdır” dedi.

MAAŞLAR İYİLEŞTİRİLMELİ

Bayraktar, artık birçok sendikanın memurların çıkarlarından çok hükümetin çıkarlarına hizmet ettiğine dikkat çekerek, “Sendikalar bugüne kadar kendisini yaratan sahiplerine hizmet etmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu tür sarı sendikaların ne memura ne de ülkeye bir hayrı vardır. Tek bildikleri hükümetin çıkarlarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Memur artık gözünü açmalı ve baskılara boyun eğmemelidir. Bundan sonra aynı şekilde hak kayıplarının yaşanmaması için memurun yapması gereken şey bellidir” dedi. Memurun enflasyon farkından kaynaklı maaş kaybının her dönem biraz daha büyüdüğüne dikkati çeken Bayraktar, “Memurların her geçen ay maaşlarında yaşadığı kan kaybı artık tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Memur ve memur emeklilerinin maaşları iyileştirilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts