BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: İŞÇİ DE MEMUR DA MASADA ALDATILDI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 2020 yılı asgari ücret görüşmelerinin hüsranla sonuçlandığına dikkat çekerek, sendikacılığın önemine vurgu yaptı. Toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde yetkili konfederasyonun memurların çıkarlarını korumadığını, bu nedenle milyonlarca memur ve emeklisinin zarar uğratıldığını anımsatan Bayraktar, “Yetkili konfederasyonun göstermelik iş bırakma eylemi gibi şimdi de işçileri temsil eden konfederasyon 2 bin 578 liralık talebinde direnmemiş, göstermelik şekilde masayı terk etmiştir. Artık çalışanların bu tür ucuz numaralara karnı tok” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada 2020 yılı için belirlenen asgari ücret miktarını değerlendirdi. 2020 yılında asgari ücretin yüzde 15.03 artışla 2 bin 324 lira olarak uygulanacağına dikkat çeken Bayraktar, çalışanların yine alın terlerinin karşılığı olan haklarını masada kaybettiklerine vurgu yaptı. Bayraktar, “Biz işçilerin maruz kaldığı oyunun aynısını daha birkaç ay önce memur ve emeklilerinin 2020-2021 yılı mali, sosyal ve özlük haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde yaşadık. Yetkili konfederasyon hükümetin masaya getirdiği teklifin önce kabul edilemez olduğunu belirterek, yarım gün göstermelik iş bırakmış, ardından hakem kurulundan hiç değişmeden çıkan karar karşısında ise sus pus olmuştu. Sırf bu nedenle milyonlarca memur ve emeklisine 2020 için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 maaş artışı reva görüldü” dedi.

AYNI OYUNUN İŞÇİ VERSİYONUNU İZLEDİK

Bayraktar, memurların masada kaybettiği toplu sözleşme sürecinin aynısını bu kez işçilerin asgari ücret görüşmelerinde yaşadığına dikkat çekerken, “Asgari ücret görüşmeleri sırasında da yetkili konfederasyon önce talep ettiği 2 bin 578 liradan taviz verilmeyeceğini ve geri adım atmayacağını açıkladı. Ardından ise işveren heyetinin talebi olan orana itirazsız razı geldi. Sessiz sedasız ‘biz bu karara şerh düşüyoruz’ diyerek masayı terk etmek işçiye ne kazandırır. Sendikalar çalışanların hakları için böyle mi mücadele verir. Çalışanları mağdur eden bu tarz oyunlara ne zaman son vereceksiniz. Ne zaman artık siyasileri değil de gerçekten çalışanları düşünmeye başlayacaksınız?” diye sordu.

Bayraktar, elektrik ve doğalgaza üstüste yapılan zamlar neticesinde toplamda yüzde 70’ler seviyesinde zam yapıldığını, ocak ayında yine birçok üründe zam yapılacağına dikkat çekerken, “Daha cüzzi oranda yapılan zamlar maaşlara yansıtılmamışken, verilecek olandan kat ve kat fazlası çeşitli zamlarla vatandaşın cebinden çıkmıştır. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretliye yapılan yüzde 15.03’lük zam oranını açıklarken çalışanı enflasyona ezdirmediklerini söyledi. Ancak birçok kurum kuruluş tarafından yapılan enflasyon araştırmasında gerçek enflasyonun yüzde 28’ler seviyesinde olduğu ortaya konuldu. Biz biliyoruz ki vatandaşın cebinde hissettiği enflasyon bundan da fazla. Bu nedenle jest sözleri adı altında yapılan 3 kuruşluk zamların hiçbir hükmü yoktur. Çalışan çalışmayan tüm kesimler, memuru, işçisi, emeklisi, ev hanımı, işsizi yalnızca insanca yaşamak istiyorlar. Verilen maaşlarla eğer insanca yaşanabildiğini düşünüyorsa karar alıcılar buyursun bu maaşlarla onlar yaşasınlar” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir