BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: HÜKÜMET SAĞLIKÇILARA VERDİĞİ YIPRANMA PAYI SÖZÜNÜ TUTMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlıkçılara hükümetin yılsonuna kadar yetiştirmeye söz verdiği yıpranma payının hala çıkarılmadığına dikkat çekerek, hükümeti sözünü tutmaya davet etti. Bayraktar, “Yılın bitimine iki hafta kadar bir süre kaldı ve hükümet hala sağlıkçılara verdiği sözü yerine getirmedi. Yıpranma payının acilen Meclis gündemine taşınmasını istiyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Mehmet Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde açıkladığı ve daha sonra gerek Sağlık Bakanı gerekse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yıl sonuna kadar çıkarılacağına dair sözlerin verildiği sağlıkçılara yıpranma payının geçen sürede hala çıkarılmadığını kaydetti.

Mesleklerini icra ederken yıpranan sağlık çalışanlarının her an ölüm ve hastalık riskiyle karşı karşıya olduklarını hatırlatan Bayraktar, “Hükümet yılın başında 5 yıl hizmeti bulunan sağlık çalışanına 1 yıl yıpranma payı verileceğini ve bunu yılın sonuna kadar Meclis’ten geçireceklerini söylemesine rağmen gerekli düzenlemeyi hala Meclis gündemine getirmemiştir. Onbinlerce sağlık çalışanı hükümetin verdiği sözü tutmasını beklemektedir. Eğer yıpranma hakkı önümüzdeki iki haftada çıkarılarak yılbaşına yetiştirilmezse sağlıkçılar kötü bir yıla adım atmış olacaktır” dedi.

“TALEBİMİZ 3 YILA 1 YIL YIPRANMA”

Bayraktar açıklamasında sağlık çalışanlarının mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorluklara işaret ederek, “Sağlık çalışanları her türlü hastalık riskine maruz kalabildiği gibi şiddete uğramakta ve ölüm tehlikesiyle de her an karşı karşıya gelebilmekte. Hal böyle iken sağlık çalışanlarına hükümetin öngördüğü şekilde 5 hizmet yılına karşı 1 yıl yıpranma payı verilmesi yetersiz olacak ve beklentilerin altında kalacaktır. Bizler sağlıkçılara 3 yıla 1 yıl yıpranma payı verilerek sorunlarının azaltılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YIPRANMA GERİYE DÖNÜK İŞLEMELİ

Yıpranma hakkının geriye dönük olarak da uygulanabilmesi ve isteyen sağlık çalışanının kanun yürürlüğe girdikten sonra geçmiş yıllarının yıpranma payını ödeyerek emekli yaşını erkene çekebilmesinin önünün açılması gerektiğini belirten Bayraktar, bu şekilde birçok sağlık çalışanının da erken emeklilikten yaralanabileceğini kaydetti. Bayraktar, gerekli tüm düzenlemelerin yerine getirilmesi ve kanunun yürürlüğe girebilmesi için hükümetin iki haftası kaldığını bir kez daha hatırlattı.   

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts