BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: EBELER AĞIR İŞ YÜKÜ ALTINDA EZİLMEKTEDİR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 54 bin ebe bulunduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde bir yılda canlı doğan bebek sayısı ise ortalama 1 milyon 300 bin seviyesindedir. Çalışan ebe ve doğum sayılarına bakıldığında ebelerimizin ne kadar ağır bir iş yüküne sahip oldukları görülmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada ebelerin ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi ve doğum, sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri verdiklerini anımsatan Bayraktar, “Ebelerin anne ve bebekte anormal durumların saptanması üzerine sunduğu koruyucu önlemler, tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilkyardım ve acil önlemlerin alınması gibi sunduğu hizmetler ne kadar meşakkatli bir iş yaptıklarını ortaya koymaktadır. Ebelerimiz bir yandan bu şekilde büyük bir özveri ile çalışırken, diğer yandan da bin bir sorunla boğuşmaktadır” dedi.

BRANŞLARI DIŞINDA ÇALIŞTIRILIYORLAR

Ebelerin, hastane, klinik, sağlık ocağı ya da diğer kurum ve kuruluşlarda kutsal bir görev sunduklarını ifade eden Bayraktar, Türkiye’de 54 bin ebe bulunduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde bir yılda canlı doğan bebek sayısı ise ortalama 1 milyon 300 bin seviyelerindedir. Çalışan ve doğum sayılarına bakıldığında ebelerimizin ne kadar ağır bir iş yüküne sahip oldukları anlaşılacaktır. Ebelerimiz branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlanmakta, döner sermaye ödemesi yapılmaması, yıpranma payının gerçeği yansıtmaması, kadro beklentisinin boş çıkması, her zaman şiddet yaşamaları, idareciler tarafından mobinge maruz kalmaları gibi bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar” değerlendirmesinde bulundu.

SOSYAL HAKLARI VERİLMELİ

Bayraktar ebelerin, kamuda ve özel sektörde vekil ebe hemşirelik, kamu dışı aile sağlığı çalışanı, sözleşmeli istihdam modeli ile çok düşük ücretlere, kısıtlı mali ve sosyal haklara mahkûm edildiklerine dikkat çekerek, “Ebeler haftasının, ebelerimizin sorunlarının çözümüne katkı sağlamasını dileyerek, geleceğimizin teminatı bebeklerimize, ana ve çocuk sağlığına şifa eli olan tüm ebelerin ebeler haftasını kutluyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts