BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: DÖNER SERMAYE ÜCRETLERİ İYİLEŞTİRİLMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlık çalışanlarının döner sermaye ücretlerinin iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Son 10 yılda döner sermaye ücretleri kadar eriyen hiçbir ücret daha olmamıştır. Sağlık çalışanları neredeyse geçmiş yıllarda aldıkları döner sermaye ücretlerini mumla arar hale gelmiştir. Aşırı iş yükü altında fedakarca çalışan sağlıkçılara bu yapılan reva değildir. Biran önce döner sermaye yönetmeliği yeniden düzenlenmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanlarının bugün hiçbirinin döner sermaye ücretlerinden memnun olmadığına dikkat çekerek, “Döner sermaye ücretleri son yıllarda dibe vurmuş, neredeyse sıfırı görmüştür. Aşırı iş yükü ve stresi altında çalışan sağlıkçıların bu tür konularla mağdur edilmeleri kabul edilemez bir durumdur. Daha önce onlarca kez döner sermaye adaletsizliğine dikkat çektik. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de bu konuda sağlıkçıların yaşadığı memnuniyetsizliğin fakında olduklarını biliyoruz. Ancak bu hususta hiçbir adım atılmaması, ya sağlık çalışanlarını ciddiye almamaktan ya da sağlık çalışanlarının seslerinin çıkmayacağını düşünmekten kaynaklanmaktadır. Ancak sağlık çalışanlarının sesi olarak bu sorunu her platformda Bağımsız Sağlık-Sen olarak bizler dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ

Döner sermaye adaletsizliğinin gölgesinde süren bu düzenin böyle devam edemeyeceğine vurgu yapan Bayraktar, “Bu konuda sistem baştan aşağı revize edilmelidir. Ve de sağlık çalışanları sistemin merkezine oturtulmalıdır. Döner sermaye konusunda adalet tesis edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır” değerlendirmesinde bulundu. Döner sermayelerde önceliğin çalışana verilmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar, yöneticilere seslenerek döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı sorununu çözmek için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Bayraktar, sağlık çalışanlarının alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Döner sermaye ücretleri yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

EVLERDE YAŞANILAN HUZURSUZLUĞUN VEBALİ SİZLERİNDİR

Döner sermayelerde yaşanan gelir kaybı nedeniyle sağlık çalışanlarının ekonomik sorunlarla boğuştuğuna dikkat çeken Bayraktar, “Yaşanılan bu ekonomik sorunlar, evlerde huzursuzluklara neden olmaktadır. Bu huzursuzlukların vebali de bu sorunları görüp de görmezden gelen yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts