BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: BU TEKLİFE İTİRAZIMIZ VAR

admin avatarı

Hükümetin, memur maşlarına 2016 yılı için yüzde 4+4, 2017 yılı için ise yüzde 3+3 zam teklifinde bulunmasına sendikalardan tepki geldi. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memurların son iki yılda büyük kayıplar yaşadığına dikkat çekerek, “Bizler zaten önceki yıllardan alacaklıyız. O nedenle hükümetin şuanda teklif ettiği oranlar zamdan ziyade ancak telafi olarak değerlendirebilir. Hükümetin teklifi sendikamızın yüzde 10+10+enflasyonluk teklifinin yakınından dahi geçmemiştir. Bu nedenle bu teklife itirazımız var” dedi.

Bağımsız  Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada hükümetin Kamu İşveren Heyeti sıfatıyla açıkladığı 2016-2017 yıllarına ilişkin zam teklifini değerlendirdi. Bayraktar, teklifin memurlar tarafından büyük bir esefle karşılandığını ifade ederek, “Memurlar daha önce diğer konfederasyonların saf dışı bırakılarak yalnızca yandaş sendika ile imzalanan ve 2015-2016 yıllarını kapsayan toplu sözleşmedeki başarısızlık nedeniyle zaten büyük bir mağduriyet yaşamıştı. Geçtiğimiz yıllarda memurlara temmuz ayı zammı verilmemesi ve memurların enflasyon farkından yararlandırılmaması nedeniyle en düşük memur maaşındaki kayıp yaklaşık 100 lirayı bulmuştu. Bu nedenle şuanda hükümetin memurlara teklif ettiği rakamlar sadece geçen yılların kayıplarını telafiden başka bir anlama gelmeyecek, memurlara zam verilmiş sayılmayacaktır” dedi.  

AYLIK ENFLASYON FARKI HEMEN YANSITILMALI

Bayraktar, sendikalarının daha önce açıkladığı toplu sözleşme talepleri içerisinde memurlara 2016 yılı için yüzde 10+10+enflasyon verilmesi gerektiğini, yine verilecek enflasyon farkının da enflasyonun oluştuğu her ay beklenilmeksizin maaşlara yansıtılması gerektiğini anlattıklarını ifade etti. Ancak hükümetin şuan 2016 için yüzde 4+4, 2017 yılı için ise yüzde 3+3 zam tekliflerinin hem oransal olarak sendikalarının zam teklifinin yakınından dahi geçmediğini hem de enflasyonun dönemsel olarak maaşlara yansıtılmak istenmesi nedeniyle o dönem içerisinde maaşların enflasyona ezdirileceğini söyledi.  Bayraktar, “Enflasyon farkı 6 aylık dönemler beklenmeden, memur maaşlarına yansıtılan yüzdelik zammı aştığı ay derhal verilmelidir. Aksi halde memurlar enflasyonun zam oranını aştığı aydan itibaren enflasyon altında ezilmeye başlayacaktır” dedi.

80 LİRA 2 KİLO ET DEĞİL

Bayraktar, hükümetin 2016 yılı ilk 6 ayı için teklif ettiği zam oranının en düşük memur maaşında yaklaşık 80 liralık bir artış anlamına geleceğine dikkat çekerek, “Bu rakam memurun hangi yarasına merhem olacaktır. Henüz hükümetin kurulamamış olması ve bir erken seçim olasılığının ekonomiyi ne denli olumsuz etkilediği hükümet yetkililerince ifade edilmektedir. Burada zenginlerin ekonomisi mi düşünülmektedir? Ekonominin kötü gidişatından en fazla dar ve orta gelirli aileler etkilenmektedir. Bugünlerde etin kilogram fiyatının bile ne denli arttığı basın yayın organlarında yayınlanmaktadır. Hükümetin bize reva gördüğü bu zam oranının 2 kilogram et almaya bile yetmeyeceği ortadayken, böyle bir zam teklifinin yetkili sendikalarca kabul edilmesi memurlara ihanet olacaktır” dedi.

YENİ TEKLİF SUNULSUN

 Bayraktar, hükümetin mevcut zam teklifinin kabul edilemeyeceğini ifade ederek, “Masada bulunan konfederasyonlar hükümetin bu teklifini kabul etmemelidirler. Sendikalar siyasi görüşlerini, kendi konfederasyon çıkar ve beklentilerini bir kenara bırakarak milyonlarca memur ve ailesini düşünmelidir. Bu kapsamda hükümet yeni ve insanca yaşamın temelinin atılabileceği bir zam teklifi sunana kadar toplu sözleşmeye imza atılmamalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts