Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar: 600 Bin Memur Ek Ödeme Sorunu Nedeniyle Emekli Olmuyor

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yaklaşık 3 milyon memurun görev yaptığı Türkiye’de bunların yaklaşık 600 bin kadarının emekliliği hak etmiş olmalarına rağmen ek ödemelerinin emekli maaşlarına yansıtılmadığı için emekli olmadıklarını açıkladı. Bayraktar, kamuda genç istihdamı da engelleyen bu durumun çözüme kavuşturulması için maaşlarının yaklaşık 3’te 1’ini oluşturan ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmasını istedi.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, kamu çalışanlarının ek ödeme sorununa dikkat çekti. Kamuda görev yapan yaklaşık 600 bin memurun emeklilik hakkı elde etmesine rağmen, ek ödemeleri maaşlarına yansıtılmadığı için halen görev yaptıklarına dikkat çeken Bayraktar, yetkililerin bu duruma bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

MAAŞLAR YARI ORANDA DÜŞÜYOR

Bugün yaklaşık 2 bin 200 TL maaş alan bir memurun emekli olduğu zaman eline yalnızca bin 200 TL emekli maaşı geçeceğini belirten Bayraktar, oysa bu memurun ek ödemelerinin maaşa dahil edilmesi halinde eline geçecek paranın bin 750 TL’yi bulacağını söyledi. Öte yandan 3 bin TL maaş alan bir müdürün emekli olduğu zaman eline bin 600 TL maaş geçtiğine dikkat çeken Bayraktar, ek ödemesi ve makam tazminatının da maaşa eklenmesi halinde bu paranın 2 bin 300 TL’yi bulabileceğini söyledi. .

YENİ İSTİHDAMLARIN ÖNÜ TIKANIYOR

Yaklaşık 600 bin memurun her an emekli olabilecek durumda olduğunu ifade eden Bayraktar, ancak memurların emekli oldukları zaman alacakları maaşla geçinememekten korktukları için emeklilik yaşları dolana kadar kamuda görev yapmayı sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 2 milyon 700 bin işsiz olduğunu belirten Bayraktar, memurların emekli aylıklarına ek ödemelerin yansıtılması ile bütçe üzerinde oluşacak düşük maliyetin de yeni istihdamlar yaratılarak ve işsizliğin azaltılarak kapatılabileceğini söyledi.

Bu durumdan hem devletin, hem memurların hem de işsizlerin kazançlı çıkacağını sözlerine ekleyen Bayraktar, ilgili bakanlıkların bu durumun üzerine hassasiyetle eğilerek derhal gerekli düzenlemeleri yapmalarını istedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts