BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: 112 ACİL ÇALIŞANLARI, ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 112 acil sağlık hizmetlerinde artarak devam eden sorunlara dikkat çekerek, çözüm önerilerini açıkladı. Bayraktar, “112 acil sağlık çalışanları güvenlik ve şiddet görme riskinden uzun çalışma sürelerine, ücret adaletsizliğinden ek ödemelerin zamanında yapılmamasına kadar pek çok sorunla boğuşmaktadır. Sorunların çözüme kavuşması için birlikte hareket etmek, sendikal mücadeleyi artırmaktan başka alternatifimiz yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personellerinin sorunlarına dikkati çekti. Sorunların başında güvenlik ve şiddet görme riskinin geldiğini belirten Bayraktar, “112 ekipleri vakaya çıkarken tamamen bir bilinmezliğe gidiyor. Özellikle ateşli silahlı olaylarda 112 çalışanları kolluktan önce bölgeye yönlendirilerek savunmasız bırakılıyor. Ayrıca 112 çalışanları şiddete maruz kaldıklarında Beyaz Kod bildirimi yapmaktan da zaruri olarak kaçınıyor. Çalıştıkları bölge aynı olduğu için saldırganlarla mahkeme sürecinde yüz yüze gelmekten endişe duyuyorlar. Açılan kamu davaları da çalışanlar şikâyetçi olmadığından veya şikâyetlerini geri çektiklerinden dolayı sonuçsuz kalıyor. Doğası gereği vakalara erken müdahale eden bu ekibin zanlılarla karşı karşıya gelmesi önlenmeli ve şiddet olaylarına karşı acilen çözüm alınmalıdır” dedi.

UZUN ÇALIŞMA SÜRELERİ YIPRATIYOR

Bayraktar, yeni mezun olan sağlık çalışanlarının yeterli derecede hizmet içi ya da oryantasyon eğitimi olmadan direkt olarak ambulansta çalışmaya başlatıldıklarına dikkat çekerek, “Sahada bilgi ve tecrübesi olmayan personelin ambulansta çalışması, hasta-çalışan sağlığı ve güvenliği açısından ciddi risk oluşturuyor. Öte yandan 24 saatlik uzun çalışma süresi; iş kazası ve meslek hastalıkları riskini arttırması ve hasta güvenliğine olumsuz etkisi bilinmesine rağmen kreş olmayışı, özel eğitim/bakım gerektiren çocukların bakımı sorun teşkil ettiğinden dolayı tercih ediliyor. Bu sebeple çalışanlar uzun çalışma süreleri altında yıpranıyor. Kreş sorununun da acilen çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bunun için 7/24 ücretsiz kreşler açılmalı ve bakım sorunu olan sağlık çalışanlarına kolaylık ve maddi destek sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

EK ÖDEMELER ZAMANINDA ÖDENMELİ

112 çalışanlarının ek ödeme fazla mesai ücretlerinin bazen ayın 28’ine kadar uzayabilen gecikmelerle ödemesi yapıldığına dikkat çeken Bayraktar, “Ek ödemeler zamanında ödenmelidir. 112’de geçici göreve giden personele eksik ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler mevzuata göre 30 gün üzerinden yapılmalıyken 112 çalışanına sadece tuttuğu nöbet sayısı kadar yapılmakta, bu durum kanun ve mevzuata aykırılık teşkil etmektedir” dedi.

112’de ek ödeme ve performans dağıtımı adaletsizliğinin her geçen gün daha da arttığına vurgu yapan Bayraktar, “Pandemide tavandan ek ödeme kapsamında yapılan ödemelerde ambulansta çalışan üç kişiden biri olan sürücüler kapsam dışı bırakıldı. 24 saat yan yana çalışanların iş yeri barışı da bozulmuş oldu. Pandemi devam ediyor ama ödemeler sona erdi, ödemelerin tavandan verilmesine devam edilmeli ve 112’nin hiçbir çalışanı dışarıda bırakılmamalı” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir