Asistan Doktorun Yabancı Dil Korkusu Bitiyor

admin avatarı

Asistan doktorların yabancı dil kabusu bitiyor. Geçtiğimiz yıllarda binlerce doktor adayının uzmanlık için ön şart olan yabancı dil sınavından kalması üzerine Sağlık Bakanlığı, kendi sınavını yapma kararı aldı. TIPDİL sınavında adayların sadece okuduklarını anlama becerileri değerlendirilecek.

Sağlık Bakanlığı hekimlerin Yabancı Dil Sınavında (YDS) aşırı derecede zorlanması ve çoğunluğunun başarısız olması üzerine yeni bir formül geliştirdi. Bundan sonra tıpta uzmanlık ve asistanlık için Yabancı Dil Sınavını Ankara Üniversitesi de yapacak. Yapılacak bu sınavda 50 almak ise TUS’a girmek için yetecek. YDS’den çok daha kolay olacağı belirtilen sınava başvurular dün başladı. 16 Temmuza kadar sürecek başvurulardan sonra Sınav 31 Ağustos tarihinde sadece Ankara’da yapılacak.

Yaklaşık 8 bin asistan doktorun gireceği sınav yılda bir kez yapılacak. Bu yıl sadece Ankara’da yapılacak sınav gelecek yıllarda TUS sınavının yapıldığı illere de yaygınlaştırılacak.

OKUDUĞUNU ANLAYACAK KADAR BİLSE YETER

Sınavın YDS’ye göre daha kolay olması, adayların okuduğunu anlayabileceği bir standartta olması bekleniyor.

5 YIL GEÇERLİ OLACAK

80 sorunun sorulacağı sınavda adaylara 150 dakika süre verilecek. Sınavda 50 almak TUS için 5 yıl boyunca geçerli olacak. Adaylar sınav için 40 TL ücret ödeyecek. TıpDil Sınavı sadece TUS ve DUS için geçerli olacak. Mevcutta yabancı dil için kabul edilen sınavlarda geçerliliğini sürdürecek.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ÖSYM’nin dil sınavlarının genel olduğunu, profesörlük ve doçentlik gibi daha üst akademik kadrolara girişler için de olması nedeniyle asistan doktorlar için zor olduğunu belirterek, “ÖSYM yoğun olduğu için asistanlar için ayrı bir dil sınavı yapmasını istemedik. Kanuni olarak kendi sınavımızı kendimiz yapma yetkimiz var. Biz Ankara Üniversitesi ile anlaştık ve bizim için bu yıldan itibaren yapacaklar. Sınavın içeriği de adayların okuduklarını anlamalarını değerlendirmeye yönelik olacak” dedi.

Her yıl yaklaşık 6 bin tıp öğrencisi mezun olurken önceki yıllardaki adaylarla birlikte 8 bine yakın asistan doktorun TIPDİL sınavına katılması bekleniyor.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts