Antalya’da Doktor Hasta ve Yakınları Tarafından Darp Edildi

admin avatarı

Manavgat Devlet Hastanesinde ortopedi uzmanı bir doktorun hasta ve hasta yakını tarafından darbedildiği bildirildi.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Taş, yaptığı yazılı açıklamada, Manavgat Devlet Hastanesinde ortopedi uzmanı Op. Dr. Ersel Ünal’ın görevi başında bir hasta ve yakını tarafından darbedildiğini belirtti.

U.M. adlı hastanın 7 Haziran Cumartesi günü hastanenin acil servisine müracaat ettiğini, yapılan tetkiklerde sol elde yumuşak doku travması tespit edildiğini anlatan Erdoğan, hastanın tedavisinin tamamlanarak istirahat raporuna gerek görülmeden ortopedi polikliniğine kontrol önerisi ile gönderildiğini kaydetti.

Hastanın, 9 Haziran Pazartesi günü Ünal’ın polikliniğine yeniden gelerek, cumartesi gününden başlamak üzere geçmiş tarihli istirahat raporu istediğini bildiren Taş, açıklamaya şöyle devam etti:

“Ünal’ın geçmiş tarihli rapor veremeyeceğini belirtmesi üzerine hasta, doktora hakaret ve küfürler savurdu. Ardından bir arkadaşıyla Ünal’a fiili olarak saldırdı. Yaşanan olay sonrası Ünal’ın sol üst dudak ve göz çevresinde ödem tespit edildi. Dr. Ünal’a 2 gün istirahat verildi. Konuyla ilgili olarak Manavgat Devlet Hastanesi tarafından beyaz kod istemi devreye sokuldu. Adli müracaat yapıldı, ilgili kişiler gözaltına alındı.”

Türk Ceza Kanunu’na göre kasten yaralama söz konusu olduğunda kişilere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebildiğini vurgulayan Taş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bazı hasta veya yakınlarının uygunsuz talepleri sağlık çalışanlarına yöneltildiği durumlar gündeme gelmektedir. Sağlık çalışanları, kişiyi şifa ile evine göndermekle yükümlü olmanın yanında mevzuatlara uygun şekilde görevini yerine getirmekle de mükelleftir. Uygunsuz talepler sonrası ‘red’ cevabı ile karşılaşan kişiler, şiddet kullanmaya teşebbüs etmektedir. İnsanüstü bir özveri ve fedakarlık örneği göstererek 7 gün 24 saat halkımıza hizmet veren doktorlarımıza ve sağlık personellerimize sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan kişi ve kişileri nefretle kınıyoruz. Son 10 yılda sağlık alanında gelinen noktayı hatırlatarak halkımızın desteğini bekliyoruz. Ayrıca bu tür olayların kurumumuz adına takipçisi olacağımızın da önemle altını çiziyoruz.”

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir