AKADEMİK UZMANLARDAN ZAM TEPKİSİ

admin avatarı

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve Meclis’e gönderilen akademisyenlerin maaşlarındaki iyileştirmeyi öngören yasa tasarısında akademik uzmanların yer almaması hayal kırıklığı yarattı.

Uzmanların tasarının dışında tutulmasına tepki gösteren akademisyenler sosyal medayda başlattıkları kampanya ile hatanın düzeltilmesini istedi.

Akademisyenlerin yaklaşık 14 yıldır beklediği maaş zammını içeren yasa tasarısı Meclis’e ulaştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kurban Bayramı’nda yaptığı açıklamada tüm akademisyenlere çeşitli oranlarda zam yapılacağını ifade etmişti. Ancak hazırlanan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu’nca imzalandıktan sonra TBMM’ye gönderilen yasa tasarısında sayıları yaklaşık 3 bin 500’ü bulan akademik uzman, eğitim öğretim planlamacısı ve çeviriciler yer almadı.

SADECE UZMANLAR DEĞİL TÜM AKADEMİSYENLER TEPKİ GÖSTERDİ

Tasarının Meclis’e sevk edilmesinin ardından öncelikle akademisyenlerin bilgi paylaşımında bulunduğu forum siteleri hareketlendi. Forum sitelerinde yapılan yorumlarda ‘zam alacak olan akademisyenler’ dışında kalan uzman, eğitim ve öğretim planlamacıları tepki gösterdi.

Kısa bir süre içinde özellikle Twitter üzerinden kampanya başlatan akademisyenler ‘#akademikuzmanazam’ hashtag’i altında binlerce mesaj yolladı. Mesajlarına Başbakan Ahmet Davutoğlu, başta olmak üzere hükümet yetkililerini ve siyasi parti temsilcilerini de ekleyen akademisyenler, tasarının Meclis’te düzeltilerek tüm akademisyenleri kapsar hale getirilmesini talep etti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts