60 BİN EBE SORUNLARINA ÇÖZÜM BEKLİYOR

admin avatarı

Türkiye’de yaklaşık 60 bin ebenin görev yaptığına dikkat çeken Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, “ Türkiye’de görev yapan 60 bin ebenin 52 bine yakını Sağlık Bakanlığı’nda istihdam edilirken, 6 bin kadarı özel sektörde, geri kalanı ise üniversite hastanelerinde çalışıyor. Yani ebelerin büyük bir çoğunluğu Sağlık Bakanlığı’nda görevli. Oran olarak bakanlıkta en fazla görev yapan meslek sahibi olan ebelerimizin ne yazık ki sorunları Bakanlık tarafından görmezden gelinmektedir” dedi.
Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 21-28 nisan Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ebelerin hapishanede üst arama yaptırılmasından vekil ebe olarak düşük ücretlerle çalıştırılmak gibi birçok sorunla uğraştığını belirterek, “Ebeler, taşrada ilçelerde kaymakamların keyfiyetine göre hapishanelerde üst aramasında görevlendirilmekte, başka işlerde çalıştırılmaya zorlanmaktadırlar. Yöneticilik yapma hakkı bile ne yazık ki ebelere verilmemiştir. Sözleşmeli istihdamla ailelerinden ayrı bırakılmışlar, vekil ebe gibi istihdam modelleri ile düşük ücretle çalıştırılmaya zorlanmışlardır. Şimdi verilmeye çalışılan kadro hakkında da ebelerin birçok sorunu görmezden gelinilmektedir” ifadelerini kullandı.

 KENDİ ÇOCUKLARI İLE İLGİLENEMİYORLAR

Bayraktar, ebelerin görev yaptıkları yerlerde yaşadıkları malzeme yetersizliği, lojman ve güvenlik gibi sorunlarla uğraştığını bebeklere hizmet sunarken kurumlarında kreşin olmaması veya yetersizliği nedeniyle kendi çocukları ile ilgilenemediklerini ifade etti.
60 bin ebenin sorunlarına çözüm istediklerini kaydeden Bayraktar, “Ebelerin artık sesini hükümet duymalı, çalışma hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri hayata geçirmelidir. 60 bin ebe sorunlarına çözüm beklemektedir. Ebelerimizin çalışma koşulları ve almış oldukları ücretler acilen iyileştirilmeli. Vekil ebe-hemşire, sözleşmeli, taşeron gibi sistemlerle ebeleri sözleşmeli olarak çalışmak zorunda bırakan ve haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmeli ve tamamına kadro verilmeli” dedi.

YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

Bağımsız Sağlık-Sen olarak ebelerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için yoğun mücadele ettiklerini kaydeden Bayraktar, “Sendika olarak ebe arkadaşlarımızın çalışma şartlarının düzeltilmesi için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Lisans tamamlama haklarına kavuşmalarından, vekil ebe hemşirelere döner sermaye ödenmesine kadar birçok kazanım için geçmişte mücadele verdik. Birçok ilçede cezaevlerinde üst aramalarını gündeme taşıyarak son bulmasını sağladık. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de artık Ebeler haftasında sorunları çözüme kavuşturarak ebeleri sevindirmelidirler. Ebelerin istediği göstermelik kutlamalar değil, mağduriyetlerinin giderilmesidir. Bağımsız Sağlık-Sen olarak sorunların çözülmesi dileğiyle, yurdumuzun dört bir yanında büyük bir özveri ile tüm zorluklara rağmen hizmet sunan ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts