510 BİN ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ İŞKUR KUYRUĞUNDA SIRADA

admin avatarı

Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen işsizler ordusunun büyük bir çoğunluğunun Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) kapısında iş sırası beklediği belirlendi. İŞKUR’a kayıtlı 2 milyon 515 bin işsiz bulunurken, bunlardan 510 bininin üniversite mezunu olduğu tespit edildi.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve İŞKUR verilerinden yaptığı belirlemeye göre, İŞKUR kayıtlarında 2 milyon 515 bin 320 işsizin kaydının bulunduğu öğrenildi. Eğitim durumlarına göre en fazla işsizin 1 milyon 97 bin kişi ile ilkokul mezunları arasında olduğu gözlenirken, üniversite mezunu işsiz sayısı da yüzbinleri buldu. İŞKUR’a kayıtlı üniversite mezunu sayısı 509 bin 684 kişi olarak gerçekleşti. Yine bunlardan 10 bininin yüksek lisans mezunu, 391’inin ise doktorasını veren işsizlerden oluştuğu görüldü.

EN FAZLA İŞSİZ BÜRO HİZMET SINIFINDA

İŞKUR verilerine göre, 2014 Eylül ayı itibariyle meslek gruplarına göre en fazla işsizin ise büro hizmeti sınıfında olduğu anlaşıldı. Kayıtlara göre, 108 bin büro hizmeti sınıfındaki kişi İŞKUR vasıtasıyla iş arıyor. En fazla kayıtlı işsiz sıralamasında daha sonra ise, 64 bin kişi ile satış danışmanları, 56 bin kişi ile sekreterler, 48 bin kişi ile ön muhasebeciler, 46 bin kişi ile şoförler ve 30 bin kişi ile garsonlar takip etti.

KAMUDA İŞE ALIMLAR BIÇAK GİBİ KESİLDİ

Yapılan belirlemelere göre, İŞKUR vasıtasıyla kamuya işe yerleştirmeler bıçak gibi kesildi. Özel kesim iş yerlerine yapılan işe yerleştirmeler yüzde 8.4 oranında azalırken, bu oran kamu kesimi iş yerlerinde yüzde 91.7’ye ulaştı. Geçen yıl Temmuz ayında 20 bin 380 kişiyi işe alan kamu, bu yılın aynı ayında sadece bin 686 kişiye istihdam yarattı.

BAYRAKTAR: EK ÖDEME SORUNU ÇÖZÜLSÜN İSTİHDAM ARTAR

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında özellikle son yıllarda kamudaki işe alımların azaldığını ve bu nedenle eldeki mevcut personelin iş yükünün de doğru orantılı arttığını kaydetti.

Kamuda istihdam açılamamasının başlıca sorunlarından birinin ise ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmadığı için emekliliği hak eden yaklaşık 600 bin memurun emekli olmak istememesi olduğunu ifade eden Bayraktar, “Kamuda genç istihdamı da engelleyen bu durumun çözüme kavuşturulması için maaşların yaklaşık 3’te 1’ini oluşturan ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılması gerekir. Bu şekilde mevcut personel emekli ettirilerek onların yerine yeni personellere iş kapısı açılabilir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts