50. Diyabet Kongresi Antalya’da Başladı

admin avatarı

Türkiye Diyabet Vakfı tarafından bu yıl 50’ncisi düzenlenen diyabet kongresi, Antalya’da başladı.

27 Nisan Pazar günü sona erecek olan kongrede, solunum ve oral yolla alınan insülinler, pankreasta insülin hücrelerinin ömrünün uzatılma çalışmaları, diyabet hastalığında yeni tedavi yöntemleri, kök hücre ve genetik çalışmalar gibi konular tartışılacak. Kongreye, yerli ve yabancı hemşireler, hekimler, diyabet uzmanları olmak üzere yaklaşık bin 500 kişi katılıyor.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye’de ulusal ve stratejik bir program olan ”diyabet 20.20” projesinin dördüncü yılında olduklarını ifade ederek, “Yaklaşık bin 200 sayfalık dokümanımız var. Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen ‘diyabeti durduralım’ projesinin de üçüncü yılındayız. 5. Diyabet Parlamentosunu Sağlık Bakanlığı ile ortak yaptık” diye konuştu.

Son iki yıldır diyabet akran eğitimi sürdürdüklerini dile getiren Yılmaz, “Diyabet akran eğitiminde bugüne kadar literatürde uygulanmış en yüksek sayıya, 30 bine ulaştık. Bu eğitim. Dünya Diyabet Federasyonu tarafından izlendi ve sonuna kadar uluslararası standartlarda yapıldı. 21 üniversite katıldı. Hastalarla ilgili bir kitap hazırladık ve 40 bin hastaya ücretsiz dağıttık” diye konuştu.

Türkiye Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova ise kongre boyunca güzel bilgiler elde etmeyi umduklarını dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kongrenin Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Çorapçıoğlu da kongrede 16 konferans, 13 panel, 10 uydu sempozyumu, 1 insülin pompa kursu, 16 sözel ve 86 poster sunumu yapılacağını anlattı. Çorapçıoğlu, kongreye 9 yabancı konuşmacı, Türkiye’den 820 hekim, 48 diyetisyen, 140 hemşire, 249 ilaç endüstrisi temsilcisinin katıldığını kaydederek, stant alanında ilaç tanıtımı yapan 27 firmanın da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts