2020 YILI İÇİN YÜZDE 20+YÜZDE 15 ZAM TALEP EDİYORUZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memur ve memur emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarında alacağı zam ve sosyal destek ödemelerinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin ağustos ayında yapılacağına dikkat çekerek, “Son dönemde ekonomide yaşanan kriz ve dövizdeki hareketler nedeniyle memurların alım gücü ciddi oranda düşmüştür. Bu nedenle hükümetin memurlarının kayıplarını telafi edecek bir zam vermesi gerekmektedir. Sendika olarak 2020 yılı altı aylık dönemleri için yüzde 20+15, 2021 yılı için ise yüzde 15+15 zam talep etmekteyiz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, ağustos ayında gerçekleşecek olan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile yetkili memur konfederasyonunun masaya oturacağını ifade ederek, “Bu görüşmelerde 3 milyon 33 bin memur ile 2 milyon 56 bin memur emeklisinin zam ve sosyal destek ödemeleri belirlenecek. Mayıs itibariyle Türkiye’nin son 12 aylık enflasyonunun yüzde 18.7 olarak gerçekleştiği ve enflasyondaki bu artışın memurların alım gücünü ciddi oranda azalttığı için artık memurlara enflasyon farkına gerek duyulmadan gerçek manada zam yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

YETKİLİ KONFEDERASYONU MEMURUN SESİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Bayraktar, toplu sözleşme imzalamaya yetkili konfederasyonu ise memurların sesi olmaya davet ederek, “Önceki yıllarda kapalı kapılar ardında varılan zam mutabakatları bize gösterdiki zam taleplerinde yetkili konfederasyon sadece mevcut iktidarın talepleri doğrultusunda hareket etmektedir. Bu da sayıları 5 milyona ulaşan memur ve emeklisinin her yıl ciddi mağduriyetler yaşamasına kapı aralamaktadır. Bu nedenle masaya oturacak konfederasyon yetkililerinden memurları mağdur etmeyecek bir zam kararının altına imza atmalarını istiyoruz” dedi.

Bayraktar, sendika olarak 2020 yılı altı aylık dönemleri için yüzde 20+15, 2021 yılı için ise yüzde 15+15 olacak şekilde memur ve memur emeklisi aylıklarına zam talep ettiklerini ifade ederek, “ Talepte bulunduğumuz bu zam oranı bile memurların yıllardır yaşadıklarını hak kayıplarını telafi etmeye yetmeyecektir. Ancak bu yönde yapılacak bir maaş artışı birazda olsa aylıklardaki kayıpları telafi etmeye yarayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

TOPLU SÖZLEŞME YILLIK İMZALANMALIDIR

Bayraktar, toplu sözleşmelerin iki yıllığına imzalanmasının da hak kayıplarına neden olduğuna dikkat çekerek, “Toplu sözleşmeler artık yıllık imzalanmalıdır. Çünkü artık enflasyon öngörüleri tutmamakta ve memurlar enflasyona yıl boyunca ezdirilmektedir” dedi.

Öte yandan memurların vergi dilimi tutarının düşük tutulduğunu ve birkaç ay içerisinde memurların tamamına yakınının bir üst vergi dilimi olan yüzde 20’lik dilime geçtiklerini anlatan Bayraktar, “Bu da memurların aylıklarında hak kaybına neden olan başka bir unsurdur. Hükümet vergi dilimlerini de güncellemelidir” dedi.

3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ YASALAŞMALI

Bayraktar, hükümetin daha önce sözünü verdiği ancak henüz yasalaşmayan 3600 ek gösterge sözünün de toplu sözleşme görüşmelerinden önce yasalaşması gerektiğini ifade ederek, “Yaklaşık olarak 1.6 milyon memuru ilgilendiren ek gösterge konusu biran önce çözülmeli. Artık memurlara verilen sözler yerine getirilmeli” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts