2016 İÇİN MEMURA EN AZ YÜZDE 10+10+ ENFLASYON FARKI VERİLMELİ

admin avatarı

2014 yılında enflasyon farkı ve Temmuz ayı zammı verilmediği için en düşük memur maaşında yaklaşık 70 lira kayıp yaşayan, bu ay açıklanan 6 aylık enflasyon rakamıyla ise cüzi bir maaş artışına mahkum edilen memurlar 2016 yılı taleplerini açıkladı. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, son iki yılın memurlar açısından kayıp yıl olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki ay imzalanacak toplu sözleşmede memurlara 2016 yılı için yüzde 10+10+enflasyon farkı verilmesini talep etti.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre memurlara bu ay yüzde 3 zamma ilave olarak yüzde 1.76’da enflasyon farkı verileceğine dikkat çekerek, “Enflasyon ne hikmetse yine memur ve emeklilere fark verileceği ay düşüşe geçmiştir. Oysaki dolardaki artış, hükümetin kurulamamış olması gibi faktörlerin enflasyon üzerinde olumsuz etkileri olduğunu hükümet yetkilileri kendileri söylemekteydi. Ne oldu da bir önceki ay yüzde 5.30 olan enflasyon bu ay yüzde 4.76’ya geriledi. Haberimiz olmadan hükümet mi kuruldu yoksa döviz fiyatları aşağı yönlü bir seyir mi izledi? Bu tür hesap oyunlarına artık son verilmeli. Memur enflasyon altında inim inim inlemektedir” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME HER YIL İMZALANSIN

Bayraktar, 2013 yılında ilk kez iki yılı kapsayacak şekilde imzalanan toplu sözleşmenin memurları mağdur ettiğini belirterek, “Memurlar iki yıllık toplu sözleşme ile bir sonraki yıl için pazarlık şansını baştan yitirmektedir. Artan enflasyon ve ekonomik istikrarın bozulması gibi faktörlerin baş göstermesi halinde memur bu işten zararlı çıkmaktadır” dedi.

Geçtiğimiz yıl için memurlara Temmuz ayı zammı ve enflasyon farkı arındırılarak sadece 123 lira seyyanen zam yapıldığını anımsatan Bayraktar, bu rakamın en düşük memur maaşına yansımasının yüzde 5.2 olarak gerçekleştiğini, ancak geçen yıl enflasyonun yüzde 8.2 gerçekleşmesi ve memura enflasyon farkı verilmemesi nedeniyle en düşük memur maaşındaki kaybın yaklaşık 70 lirayı bulduğunu kaydetti. Bayraktar, “Daha yarınını göremeyen, hükümeti dahi olmayan bir ülkede iki yıllık toplu sözleşme imzalamak memurlara haksızlıktır. Bu ağustosta sadece 2016 yılı için sözleşme imzalanmalıdır” dedi.

YÜZDE 10+10+ENFLASYON  

Bayraktar, önümüzdeki ay imzalanması gereken toplu sözleşmede memurların son iki yıllık kayıplarının telafi edilmesi için en az yüzde 10+10+enflasyon şeklinde zam yapılması gerektiğini ifade etti. Bayraktar, bu oranların memurların hak ettikleri maaşa biraz daha yaklaşması anlamına geleceğini söyledi. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts