16 BİN 490 KİŞİ MEMURİYETTEN ATILACAK

admin avatarı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yeniden başlattığı KPSS 2010 soruşturması şok bir gelişmeyi daha ortaya çıkardı. KPSS 2010 Eğitim Bilimleri sınavında soruların çalındığı ortaya çıkınca sınav iptal edilmiş ancak Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınav’ı geçerli kabul edilmişti. Yapılan soruşturmada Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınav sorularının da çalındığı TÜBİTAK Bilirkişi raporunda ifade edildi. Bunun üzerine ÖSYM yönetimi harekete geçti. Soruların çalındığı netleşince ÖSYM Yönetim Kurulu sınavın iptalini isteyecek. Ancak Yönetim Kurulu yeni Başkanın atanmasının ardından toplanacak.

DİĞER SINAVLARDA DA SORULAR ÇALINMIŞ

ÖSYM, KPSS 2010 soruşturması kapsamında Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı sorularının da çalındığı iddiasını gündemine aldı. 2010 yılı KPSS’sinde Eğitim Bilimleri sınavı iptal edilirken Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavı kopya tespit edilemediği gerekçesiyle iptal edilmemişti. 5 yıl sonra yeniden açılan KPSS soruşturması kapsamında önceki gün 19 ilde 83 kişiye yönelik başlatılan operasyon ile birlikte savcılık soruşturmasında KPSS Genel yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı ortaya çıktı.

ÖSYM’DE YENİ BAŞKAN KPSS 2010’U İPTAL EDECEK

Sınavı ÖSYM’ye yaptıran Devlet Personel Başkanlığı kararı ÖSYM yönetiminin vereceğini ve kendilerinin bu doğrultuda hareket edeceğini bildirdi. ÖSYM Yönetimi ise, 29 Mart’ta görev süresi dolan Prof. Ali Demir’in yerine atanacak yeni başkan ile Yönetim Kurulu’nun toplanacağını ve sınavın iptal edilip edilmeyeceğine karar vereceğini söyledi. Sınavın iptal edilmesi durumunda ise bu sınav sonucuyla kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen adaylar tek tek tespit edilerek kurumlarına remzi yazıyla ilgili sınavın geçersiz olduğu bildirilecek. Bu durumda ise 2010 KPSS sınavıyla işe girenler memuriyet ile ilişikleri kesilecek.

16 BİN 490 MEMURUN ETKİLENECEK

Devlet personel Başkanlığı aracılığıyla çeşitli pozisyonlara lisans mezunu olarak 8 bin 280 kişi, tarım ve köy işleri bakanlığına sözleşmeli olarak 2 bin 650 kişi, Çevre ve Şehircilik bakanlığına 583 kişi, Sağlık Bakanlığına 4 bin 896 kişi’nin girdiği tespit edildi. Bunun dışında ÖSYM yerleştirmesi dışında KPSS sınavıyla yerleştirilmiş binlerce aday olabileceği belirtildi.

Savcılığın soruşturmasında, genel yetenekte 60 soruyu doğru yanıtlayan bin 29 adayın 101’i karı koca, 139’u akraba çıktı. Genel yetenek alanında ise 55 ve üzeri soruya doğru cevap veren 27 bin 284 adayın 328’i karı koca, 470’i akraba çıktı.(kaynak: Sabah Gazetesi)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts