14 MART TIP BAYRAMINIZ(!) KUTLU OLSUN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, gerek hükümetin sağlık politikalarındaki uygulamaları, gerekse sağlık çalışanlarının mevcut sorunlarına çözüm üretilmemesi nedeniyle artık 14 Mart Tıp Bayramının anlamını yitirdiğine dikkat çekerek, “Bu yıl 14 Mart’ı üyelerimizle birlikte alanlarda geçirdik. Çünkü bayramı bayram yapan dayanışma ve birlikte mücadele etmektir. Bu nedenle bizimle bu mücadeleye katılan tüm arkadaşlarımız başta olmak üzere, sağlık camiasının  bayramını(!) kutlarız” dedi.

Bayraktar 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Mesajında Tıp Bayramı olarak ilan edilen 14 Mart’ın  sağlıkçılar için artık hiçbir anlam ifade etmediğine dikkat çeken Bayraktar, sağlıkçıların sorunlarının hala çözülemediğe vurgu yaptı. Daha önce hükümetin geçtiğimiz yıl sonuna kadar sağlıkçılar için yıpranma payını çıkaracaklarına dair söz verdiğini, ancak geçen sürede bu sözün yerine getirilmediğini söyleyen Bayraktar, “Mesleklerini icra ederken yıpranan sağlık çalışanları her an ölüm ve hastalık riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Hükümet biran önce sözünü tutmalı ve bütün sağlık çalışanlarını 2015 yılı içerisinde yıpranma payına kavuşturmalıdır” dedi.

EK ÖDEMELERİ EMEKLİLİĞE YANSITIN

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması konusunun sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri olduğunu kaydeden Bayraktar, “Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması sağlık çalışanlarının aileleri ile birlikte geleceklerinden kaygı duymalarına neden olmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenirken emekli maaşlarında büyük bir hak kaybı oluşmaktadır. Bu nedenle ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için gerekli düzenlemelerin yapılması elzemdir” dedi. Bayraktar ayrıca ek göstergelerin yükseltilmesini isterken lisans tamamlama konusunda çıkarılan yasanın uygulanması için gerekli düzenlemelerin de yapılmasını talep etti.

TAŞERON VE ÖZELLEŞTİRME İSTEMİYORUZ

Bayraktar, taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de kanayan bir yara olduğuna dikkat çekerek, sağlık gibi hayati bir alanda taşeronlaştırma uygulamasının yaygınlaştırılmak istenmesini asla kabul edemeyeceklerini belirtti.

Taşeron uygulamasının işyerlerine girmesi ile işyeri barışının da bozulacağını söyleyen Bayraktar, “Sağlık sektöründe taşeronlaşma çalışanların birçok hakkının gasp edilmesinin yanı sıra vatandaşa kaliteli bir hizmet sunulmasını da engelleyecektir. Bu nedenle sağlıkta taşeron ve özelleştirme istemiyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts