1 MAYIS’I KUTLAMIYORUZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, başta terör olaylarında şehit olan güvenlik güçlerine olan saygının gereği olarak ve memurlar açısından yoğun hak kayıplarıyla dolu bir yıla başladıklarını ifade ederek bu yıl 1 Mayıs’ı kutlamayacaklarını açıkladı.

Bağımsız Sağlık Sen Başkanı Bayraktar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada bu yıl kutlamaya değer hiçbir şey göremediklerini ifade ederek kutlamalara katılmayacaklarını belirtti.

Özellikle son dönemde Doğu ve Güneydoğu’da şehit düşen Mehmetçiklere saygının bir gereği olarak “kutlama” sözcüğünü duymak dahi istemediklerini ifade eden Bayraktar, “Bu yıl kutlama değil saygı yılıdır. Kutlanacak bir şey ne yazık ki göremiyoruz” dedi.

TERÖR CANIMIZI YAKTI

Bayraktar, bölgede terör örgütünün hedefi haline gelen sağlıkçılara da dikkat çekerek, son dönemde terörle mücadelenin sürdüğü bölgelerde sağlıkçıların şehit düşmesi ve darp edilmelerinin de canlarını çok yaktığını söyledi. 2015 ortalarında başlayan terör operasyonları kapsamında Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan 6 sağlıkçının şehit düştüğünü, onlarca sağlıkçının da darp edildiğini söyleyen Bayraktar, “Bir kamu hizmeti veren, gece gündüz demeden canını dişine takarak insanlığa hizmet etmeye çalışan sağlıkçıların bu şekilde katledilmesi asla kabul edilemez” dedi.

Terör örgütünü sonuna dek lanetlediklerini ifade eden Bayraktar, “Terör operasyonlarının sürmesi ve ülkemizin teröristlerden temizlenmesi de en büyük arzularımızdandır. Ancak bu bölgelerde sağlık çalışanı arkadaşlarımızı korumakta devletin asli görevidir. Hastanelere roket atabilecek kadar vicdan yoksunu bu teröristlerden insanlık bekleyecek halimiz yok, bizim tek isteğimiz bölgede görev yapan arkadaşlarımızın can güvenliğinin devletimizce sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

SORUNLAR BOYU AŞTI

Açıklamasında sağlık çalışanlarının sorunlarına değinen Bayraktar, daha önce hükümetin 2014 sonuna kadar sağlıkçılar için yıpranma payını çıkaracaklarına dair söz vermesine rağmen geçen sürede bu sözün yerine getirilmediğini söyleyerek, “Mesleklerini icra ederken yıpranan sağlık çalışanları artık yıpranma payına kavuşturmalıdır” dedi.

Öte yandan Bayraktar, ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmaması, düşük ücretler, zorunlu nöbet dayatması, kreş sorunu, döner sermaye katsayılarındaki adaletsiz dağılım, gelir vergisi adaletsizliği, sözleşmeli personelin kadro sorunu, personel yetersizliği nedeniyle artan iş yükü gibi pek çok çözüm bekleyen sorun bulunduğuna dikkat çekerek, “Sorunlar boyu aşmış ve her bir kazanım gün geçtikçe kaybedilirken kutlama yapmamızı kimse beklemesin. Bu yıl 1 Mayıs’ı kutlamıyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts