Ağustos 09, 2022
Image

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI KALICI HALE GETİRİLMELİ

Haziran 01, 2022 280

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, daha önce Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, sağlık çalışanlarına tanınan ücretsiz toplu taşıma kullanma hakkının 30 Haziran 2022’ye kadar uzatıldığını hatırlatarak, “Bu ay sonunda sağlık çalışanları için tanınan süre sona erecek ve ücretsiz toplu taşıma kullanım hakları ellerinden alınacak. Yetkililerden bu hakkın süresiz olarak kalıcı hale getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele sürecinde sağlık çalışanlarının gösterdiği yüksek performans neticesinde, hükümetin bir nebzede olsa işe gidiş gelişlerini rahatlatmak ve bütçelerine katkı sunmak için toplu taşımayı bir süreliğine ücretsiz kullanım hakkı verildiğini anımsattı. Ancak sağlık çalışanlarına tanınan sürenin bu ayın sonunda sona ereceğini anlatan Bayraktar, “Daha önce Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu taşıma hakkı 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatılmıştı. Tanınan bu sürenin sona ermesine az bir zaman kaldı. Yetkililerden talebimiz bu hakkın kalıcı hale getirilmesi ve özel, kamu ayrımı yapılmadan tüm sağlık çalışanlarının toplu taşımadan ücretsiz olarak yararlandırılmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

GEREKLİ YERLERE MÜRACAATTA BULUNACAĞIZ

 

Bayraktar, ülkede son dönemde yaşanan yüksek enflasyondan en fazla etkilenen kesimlerden birinin de sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekerken, “Maalesef artık açıklanan açlık rakamlarının altında ücret alan sağlık çalışanları bulunmaktadır. Pandemi sürecinde canından olan, kalıcı hasarlarla hayatı etkilenen, evinin yolunu unutan sağlık çalışanları hala çok zor günler geçirmektedir. Tüm bu zorluklar sebebiyle sağlık çalışanlarına bir nebze de olsun destek olunması için getirilen ücretsiz toplu taşıma hakkında ise son tarih yaklaştı. Bugün biliniyor ki birçok meslekte çalışanlara ücretsiz toplu taşıma kullanım hakkı kalıcı olarak verilmektedir. Bizim de sağlıkçılar olarak talebimiz bu hakkın bizler için de kalıcı hale getirilmesidir. Bunun için Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere gerekli tüm yerlere müracaatlarımızı yaparak, bu hakkın kalıcı hale getirilmesi ve bir nebze de olsa sağlık çalışanlarının bütçelerine katkı sunmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

BAŞ YAZI

baskan2.jpg
© 2022 Bağımsız Sağlık Sendikası