Aralık 04, 2022
Image

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: TEŞVİK UYGULAMASINDAKİ ADALETSİZLİK DERHAL GİDERİLMELİ

Eylül 12, 2022 313

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Ek Ödeme Yönetmeliği’nden birinci basamak sağlık çalışanlarının yararlanamamasına ilişkin sorunun hala çözüme kavuşturulmadığına dikkat çekerek, yönetmelikte eşitsizliğe neden olan maddelerin derhal düzeltilmesini talep etti. Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan Bayraktar, “Bakanlık merkez teşkilatı, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışanları ile araştırmacı kadrosundakiler de teşvik uygulamasının dışında bırakılmıştır. Bu adaletsizliğe son verin” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, Ek Ödeme Yönetmeliği ile ilgili yaptığı açıklamada

“En başta sakat şekilde hazırlanan yönetmelik ne yazık ki hala tüm uyarı ve girişimlerimize rağmen düzeltilmedi. Şu anda yönetmelikten yararlanamayan binlerce sağlık çalışanı bulunuyor. Adaletsizliğe ve eşitsizliğe neden olan maddeler geri çekilerek yönetmelik revize edilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

KAPSAM DIŞINDA BIRAKILANLAR KAPSAMA ALINMALI

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle performans yerine teşvik uygulamasına geçildiğini, teşvik uygulamasında önemli sayıda çalışanın kapsam dışında bırakıldığını ifade eden Bayraktar, birinci basamak sağlık çalışanlarının teşvik uygulamasından yararlanamadığını vurguladı.

Bakanlık merkez teşkilatı, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışanları ile araştırmacı kadrosundakilerin de teşvik uygulamasından yararlanamadığını anlatan Bayraktar, kapsam dışında bırakılan tüm sağlıkçıların kapsama alınarak adaletsizliğin giderilmesini istedi.

 

112’İ DE ÜCRETLER DÜŞÜK KALDI

 

112 Acil Sağlık hizmetlerinde verilen ücretin de düşük kaldığını belirten bayraktar, genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında olanlar ile lise mezunu çalışanların taban ücretlerinin arttırılmasını talep etti.

Bayraktar ayrıca üniversite hastaneleri için de ek ödeme yönetmeliğinin bir an önce çıkarılmasını ve taban ödeme hesaplamasında kullanılan katsayıların yeniden düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

BAŞ YAZI

baskan2.jpg
© 2022 Bağımsız Sağlık Sendikası