Aralık 04, 2022
Image

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: ENFLASYON TAHMİN TANIMIYOR VE SAĞLIKÇILAR ENFLASYONA KURBAN EDİLİYOR

Temmuz 28, 2022 573

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca 2022 yılsonu enflasyon tahmininin 17,6 puanlık güncellemeyle yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükseltildiğine dikkat çekerek, “Ne yazık ki Türkiye tarihinde bugüne dek görülmemiş büyüklükte bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Her ay bir sonraki ay için tahmin edilen enflasyon tahminlerinin çok üzerinde hayat pahalılığı yaşıyoruz. Hiçbir tahmin artık tutturulamıyor. Ancak memur ve emeklilerine gelince düşük tutulan enflasyon tahminleri üzerinden zam oranları belirleniyor. Memur ve emeklisini enflasyona kurban etmekten artık vazgeçin” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca açıklanan bu yılın üçüncü enflasyon raporunda yer verilen enflasyon tahminlerini değerlendirdi. Bayraktar, Merkez Bankası’nın 2022 yılsonu enflasyon tahminini 17,6 puanlık güncellemeyle yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükselttiğine dikkat çekerek, “Ne TÜİK’in enflasyon rakamları ne de Merkez Bankası’nın tutmayan enflasyon tahminleri evlerde ocaklara düşen ateşi doğru verilerle ortaya koyamazken, maalesef bu tahminler bile sürekli artıyor. Sağlık çalışanlarının maaşları artık çok komik meblağlara tekabül etmeye başladı. Marketler, çarşı pazar el yakıyor. Bir yıl boyunca yoğun tempoyla çalışan sağlıkçılar maalesef aldıkları ücretlerle bırakın otellerde tatil yapabilmeyi, çadırlarda bile konaklayacak bütçeyi denkleştiremiyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

DOKTORLAR TÜRKİYE’Yİ TERK EDİYOR

 

Eriyen ücretler ve buna karşın hızla artan hayat pahalılığı karşısında hiçbir çalışanın artık ayakta duracak takatinin kalmadığına vurgu yapan Bayraktar, “Sağlık sisteminde en iyi ücretlere sahip olan doktorlar için bile artık aldıkları ücretler komik olmanın ötesine geçti. İşleri hayat kurtarmak olan ve insanların hayatını emanet ettiği sağlık çalışanlarına reva görülen bu ücretler ne yazık ki ülkemizde yaşamın ne kadar değersiz olduğunu da gözler önüne seriyor. Bu sebeple her gün sayıları 10’u bulan uzman doktor ve akademisyen iş bırakarak yurtdışına çıkıyor. Türkiye’nin iyi yetişmiş, cefakar bu insanlarını kaderlerine terk etmek kimsenin haddine değildir. Biran önce maaşlarda ciddi düzeltmeler yapılarak hak kayıplarının önüne geçilmelidir” dedi.

 

TOPLU SÖZLEŞME ARTIK 2 YILLIK DEĞİL 6 AYLIK YAPILMALI

 

Bayraktar, hükümet ile destekçisi memur konfederasyonunun 2 yılda bir aynı masada buluşarak oynadığı toplu sözleşme oyunun artık tamamen hükümsüz kaldığını belirterek, “Türkiye artık o kadar öngörüsüz bir duruma gelmiştir ki 2 yıllık toplu sözleşmeler artık memur ve emeklisi için ihanet anlamına gelmektedir. Önümüzdeki ay gerçekleşecek enflasyon artışlarını ön göremezken 2 yıl sonrasının zam oranlarını kararlaştırmak kabul edilemez. Bu yıl asgari ücrete nasıl 6 ayda bir masa kurularak düzeltme yapıldıysa, artık memurlar ve emeklileri için de her 6 ayda bir toplu sözleşme masası kurulmalı ve halkın gerçek enflasyonu üzerinden zam oranları belirlenmelidir” dedi.

Bayraktar, masada çoğulculuğun esas alınması için tüm meslek gruplarındaki sendikalarında masada yer bulabilmesi için geniş katılımcılığın esas alınmasını talep etti.

BAŞ YAZI

baskan2.jpg
© 2022 Bağımsız Sağlık Sendikası