Haziran 27, 2022
Image

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: BAYRAM İKRAMİYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA VERİLMELİ

Nisan 22, 2022 341

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlık çalışanlarına bir maaş tutarında bayram ikramiyesi ödenmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan talepte bulundu. Gerek Kovid-19 ile mücadele sürecinde ortaya koydukları fedakar hizmetler, gerekse maruz kaldıkları şiddet, atama ve tayinlerdeki adaletsizlikler nedeniyle mağdur edilen sağlık çalışanlarına döner sermaye gelirlerinden bir maaş tutarında ikramiye ödenmesi istendi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığı’ndan bir maaş tutarında ikramiye ödemesini talep etti. Sağlık çalışanlarının bayram veya özel gün demeden halk sağlığı için her zaman görevlerinin başında olduklarına dikkat çeken Bayraktar, “Ramazan ve Kurban bayramlarında sağlık çalışanlarına bayram ikramiyesi ödenmesi sabit ve dar gelirli çalışanların da huzur içinde bir bayram geçirmeleri için en önemli öncelikli taleptir. Hükümetin bu talebimizi dikkate almasını istiyoruz. Bayram yalnızca emekliye değil, tüm çalışan kesimlere de bayram. Devlet burada vatandaş kayırmadan ikramiyeden tüm kesimlerin faydalanmasını sağlamalı” dedi.

 

TEK BİR GENELGE BUNUN İÇİN YETERLİ

 

Genel bütçeye yük olmadan döner sermaye ödemelerinden sağlık çalışanlarına ikramiye ödenebileceğini söyleyen Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın istemesi halinde hiçbir yasal değişikliğe veya düzenlemeye gerek kalmadan bir genelge ile döner sermaye ödemelerinden bayramlarda sağlık çalışanlarına ikramiye verilmesinin önünün açılabileceğini ifade etti.

Son iki yıldır Kovid-19 ile mücadele, sağlık çalışanları üzerinde artan şiddet olayları,düşük ücretler ve alım gücünün azalmasının sağlık çalışanları arasında ciddi rahatsızlıklar yarattığını söyleyen Bayraktar, “Bu nedenle Ramazan ve Kurban bayramlarında sağlık çalışanlarına döner sermaye gelirlerinden birer maaş ikramiye ödenmesi hem sağlık çalışanlarını memnun edecektir, hem de işyeri barışına katkı sunacaktır” dedi.

BAŞ YAZI

baskan2.jpg
© 2022 Bağımsız Sağlık Sendikası