Haziran 27, 2022
Image

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: 60 BİN EBE, BİN BİR SORUNLA MÜCADELE EDİYOR

Nisan 21, 2022 248

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.

“Anne ve bebek sağlığının cefakar sağlık çalışanları Ebe arkadaşlarımızın 21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun” diyen Bayraktar, açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 60 bin ebe bulunduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde bir yılda canlı doğan bebek sayısı ise ortalama 1 milyon 400 bin seviyesindedir. Çalışan ebe ve doğum sayılarına bakıldığında ebelerimizin ne kadar ağır bir iş yüküne sahip oldukları görülmektedir” dedi.

 

BİNBİR SORUNLA BOĞUŞUYORLAR

 

Açıklamada ebelerin ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi ve doğum, sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri verdiklerini anımsatan Bayraktar, “Ebelerin anne ve bebekte anormal durumların saptanması üzerine sunduğu koruyucu önlemler, tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilkyardım ve acil önlemlerin alınması gibi sunduğu hizmetler ne kadar meşakkatli bir iş yaptıklarını ortaya koymaktadır. Ebelerimiz bir yandan bu şekilde büyük bir özveri ile çalışırken, diğer yandan da bin bir sorunla boğuşmaktadır” dedi.

 

BRANŞLARI DIŞINDA ÇALIŞTIRILIYORLAR

 

Ebelerin, hastane, klinik, sağlık ocağı ya da diğer kurum ve kuruluşlarda kutsal bir görev sunduklarını ifade eden Bayraktar, Türkiye’de 60 bin ebe bulunduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde bir yılda canlı doğan bebek sayısı ise ortalama 1 milyon 400 bin seviyelerindedir. Çalışan ve doğum sayılarına bakıldığında ebelerimizin ne kadar ağır bir iş yüküne sahip oldukları anlaşılacaktır. Ebelerimiz branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlanmakta, döner sermaye ödemesi yapılmaması, yıpranma payının gerçeği yansıtmaması, kadro beklentisinin boş çıkması, her zaman şiddet yaşamaları, idareciler tarafından mobinge maruz kalmaları gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar” değerlendirmesinde bulundu.

 

SOSYAL HAKLARI VERİLMELİ

 

Bayraktar ebelerin, kamuda ve özel sektörde vekil ebe hemşirelik, kamu dışı aile sağlığı çalışanı, sözleşmeli istihdam modeli ile çok düşük ücretlere, kısıtlı mali ve sosyal haklara mahkûm edildiklerine dikkat çekerek, “Ebeler haftasının, ebelerimizin sorunlarının çözümüne katkı sağlamasını dileyerek, geleceğimizin teminatı bebeklerimize, ana ve çocuk sağlığına şifa eli olan tüm ebelerin ebeler haftasını kutluyoruz” dedi.

BAŞ YAZI

baskan2.jpg
© 2022 Bağımsız Sağlık Sendikası