Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

UK Bookmaker English BET365 review by ArtBetting.co.uk

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: ENGELLİLER 2019’A İŞSİZ VE UMUTSUZ GİRİYOR

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla yaptığı açıklamada binlerce engellinin 2019’a işsiz ve umutsuz girdiğini belirterek, “Artan enflasyon ve işsizliğin vurduğu en büyük kesimlerden biri de engelli kardeşlerimizdir. İstihdam edilmeleri önünde onlarca engel bulunan, çalışma şartları oluşturulmayan engelliler için kamuda ve özel sektörde yeterli sayıda kadro bu yıl da açılmamıştır. Yetkililerden beklentimiz 2019 yılında bu insanlara engel çıkarılmadan işlerinin kolaylaştırılmasıdır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada hükümetin engelli istihdamına yönelik politikalarını eleştirdi. Her yıl kamunun istihdam etmesi gereken engelli sayısında fire verdiğini anlatan Bayraktar, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini örnek gösterdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının çalıştırdıkları memur sayısının yüzde 3’ü kadar engelli memur istihdam etmesi gerektiğini ancak birçok kamu kurumunun engelli istihdam yükümlülüğünü yerine getirmediği belirten Bayraktar, “Kamuda toplam mevcut memur sayısı 2 milyon 51 bin 578 iken engelli kontenjanı ise 61 bin 728 olarak bulunuyor. Ancak kamuda sadece 50 bin 410 engelli personel çalıştırılıyor. Kamuda 11 bin 317 engelli açık kontenjanların doldurularak atama yapılmasını bekliyor” dedi.

EN FAZLA MEB VE DİYANETTE AÇIK VAR

Kamu kurum ve kuruluşları arasında açık engelli kontenjanının yarıdan fazlasının Milli Eğitim Bakanlığı’nda bulunduğun kaydeden Bayraktar, “Milli Eğitim’de 6 bin 824 atama yapılmayı bekleyen açık kontenjan bulunuyor. İkinci sırada ise bin 752 ile Diyanet İşleri Başkanlığı yer alıyor. Engelli çalıştırma yükümlülüklerini yerine getirmeyen diğer kurumlar arasında Adalet Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı yer alıyor” dedi.

MALİYE VE ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜZ GÜLDÜRDÜ

Kamu kurumları arasında kendilerine ayrılan kontenjanın üzerinde engelli istihdam eden kurumların da bulunduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Bu kurumlar arasında 671 fazla engelli çalıştıran Orman Genel Müdürlüğü başı çekiyor. Maliye Bakanlığında ise 268 engelli kontenjanın üzerinde çalıştırılıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, İnönü Üniversitesi de kendilerine ayrılan kontenjanın üzerinde engelli çalıştırıyor” ifadelerini kullandı.

SEÇİM MÜJDESİ BİLE OLSA ATAMALARI YAPILMALI

Bayraktar, kamu kurum ve kuruluşlarının kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemelerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, engellilere bir engelin de kamudaki bu gibi zihniyetlerden dolayı çıkarıldığının altını çizdi. Bayraktar, aynı durumun özel sektörde de geçerli olduğunu, işyerlerinde de engellilerin istihdam edilmediğini ifade ederek, yaklaşan yerel seçimlere dikkat çekerek “Seçim vaadi olarak olsa bile bu dönemde en azından engellilerin kamudaki atamaları yapılarak yüzleri güldürülmelidir. Kamuda istihdam fazlası verilmesi böylece özel sektöre de örnek olacak ve engelliler için bir engel ortadan kalmış olacaktır” dedi. Bayraktar, tüm engelli vatandaşların Engelliler Günü’nü kutlayarak, “Bizler bu sorunun çözümü noktasında ilgili mercilere her türlü girişimde bulunacağız. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek her vatandaşın görevidir” dedi.

Yorum Ekle

En Çok Okunan Haberler

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

KPSS 2014/2 alımlarında hemşire kadrolarına başvuracak adaylar işe başladıktan sonra ne kadar maaş alacağını merak etmekte. Hemşireler ağırlıklı olarak lise ve üniversite mezunu olarak KPSS ...

Devamı...

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALI…

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR

Sağlık Personellerine kalkınmada öncelikli olarak belirlenen yerlere sürekli görevle atanarak görev yaptıkları yer için belirlenmiş oranlarda ek özel hizmet t...

Devamı...

Haberlere Yapılan Son Yorumlar

Copyright © 2014 Bağımsız Sağlık Sen. Tüm Hakları Saklıdır.

Premium templates by bigtheme.org